'Dobre' bakterije

Jesu li probiotici zaista toliko 'čudotvorni' ili samo bacamo novac?

Jogurt
Foto: Thinkstock
1/2
02.12.2014.
u 14:55

Prije osam godina, novouspostavljeni sustav zdravstvenih režima o sigurnosti hrane i lijekova stupio je na snagu u EU. Od 2009. godine proizvođači probiotika su podnijeli 129 zahtjeva za svoje proizvode i nadomjesne pilule, no niti jedan nije odobren

Ideja uzimanja milijuna bakterija svakog dana sve donedavno nam se činila apsurdnom.

No, danas mnogi se svakog jutra natakaju probioticima, jogurtima i tabletama istog učinka u nadi da je to dobro za zdravlje, piše Daily Mail. 

No, je li to samo bacanje novca?

Odgovor možda leži u slučajnostima između proizvođača i Europske agencije za sigurnost hrane te njihovog udjela u globalnom tržištu vrijednome 19 milijardi funti.

Skupljajući prašinu u ladicama ureda negdje u glavnome sjedištu Europske agencije za sigurnost hrane u talijanskoj Parmi, stotine dokumenata ukazuju na nejasne zaključke o zdravstvenim učincima probiotika, jogurta i pilula koje bi proizvođači rado učinili jasnijima.

Prije osam godina, novouspostavljeni sustav zdravstvenih režima o sigurnosti hrane i lijekova stupio je na snagu u EU. 

Od 2009. godine proizvođači probiotika su podnijeli 129 zahtjeva za svoje proizvode i nadomjesne pilule, no niti jedan nije odobren.

Svaki zahtjev je odbijen na temelju rigoroznih procjena 20 internacionalnih stručnjaka koje je nemoguće opravdati. Od prosinca 2012. godine svako korištenje riječi "probiotik" nastale od latinske riječi "pro" (za) i grčke riječi "bio" (život) – je zabranjen u Europi i to zato da neprezni kupci ne pretpostave da proizvod implicira zdravstvenu dobrobit.

Tako se događa apsurd da je u SAD-u Yakult deklariran kao "kultivirano probiotsko piće" koje, ako se koristi svaki dan "može pomoći u uspostavljanju ravnoteže u probavnome sustavu te u održavanju općeg zdravlja", a u isto vrijeme europski regulatori navode samo informaciju da proizvod sadrži Lactobacillus casei Shirota.

Stoga ne čudi da se tržište probiotika smanjilo za četiri posto u posljednje četiri godine. Unatoč tome, kupci u Velikoj Britaniji lani su i dalje potrošili 470 milijuna funti na probiotske proizvode.

Stručnjaci tvrde da je svaki organizam univerzalni ekosistem trilijuna bakterija. Poremećaj ovog dobro uravntoženog sistema, koji se može dogoditi nakon uzimanja jedne kure antibiotika ili loše ishrane, povezan je sa zdravstvenim problemima kao što su infekcije, dijabetes tip II te dobitak na težini.

>> Dobre bakterije uz svaki antibiotik spriječit će neugodne nuspojave

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije