Težak je samo pet kilograma, a letjeti može od 90 do 120 minuta, i to brzinom od 80 kilometara na sat. Raspon krila mu je 3,8 metara. Hibridni je to dron koji leti iznad baranjskih polja i usjeva tvrtke Belje, koja je u sustavu Agrokora. Bespilotna letjelica ujedinila je osobine helikoptera i aviona, a proizvod je isključivo “hrvatske pameti”.
– Ima prednost vertikalnog polijetanja i slijetanja kao helikopter, a od aviona je preuzela dugotrajni let i veliku brzinu – objašnjava nam Milivoj Hucaljuk, kojemu su letjelice specijalnost već četvrt stoljeća, još od dana u vojsci.
Cijena 20-30.000 eura
Ovaj je dron upravo njegov projekt, a osmislio ga je za potrebe Belja. Leti već godinu dana, a prvi je put javno prezentiran jučer u baranjskom Mirkovcu. Inače, slične su letjelice, ističe, novost i u svijetu, a koristi ih i izraelska vojska za prikupljanje informacija. Cijena je od 20.000 do 30.000 eura. Beljski dron snima usjeve i otkriva na kojem mjestu biljke slabije rastu pa trebaju više gnojiva. Smanjuju se tako troškovi gnojidbe za oko sedam posto, a urod raste za 15 posto. Informacije koje dron prikupi prebacuju se u “pametne” traktore.
– Traktori imaju precizne antene za geopozicioniranje i znatno preciznije pneumatske raspodjeljivače gnojiva. Antene, računalo i hidraulični ventili na koncu i pokreću kotače, odnosno tehnologija upravlja traktorom, a ne traktorist – objašnjava Krešimir Grgić, direktor PC Ratarstva u Belju. Rezultat su karte prihrane na kojima se očitava gdje je pšenica slabije rodila pa treba više gnojiva.
Precizna poljoprivreda
– Antena to očitava pa računalo daje zapovijed da se poveća gnojidba – zaključuje direktor Grgić. Belje ima 20.000 hektara oranica. Preciznu poljoprivredu primjenjuju još od 2009., a uz hibridni, imaju još dva drona te 12 “pametnih” traktora.
>> Školarci će uzgajati slavonsku svinju, kokoši hrvatice...
>> 3D printom napravljen dron može ići pod pod vodu i biti lansiran iz mora
Izvrsna ideja! Nek Vam bude sa srecom!!!