Zakon o osiguranju potraživanja radnika u slučaju stečaja poslodavca na snazi je od 2008. godine, a od rujna 2015. godine to se osiguranje odnosi i na tvrtke koje su u blokadi. Prema zakonu, prije otvaranja stečaja radnici imaju pravo na isplatu tri minimalne plaće, isto kao i oni čijem je poslodavcu račun blokiran.
No podaci su porazni, pokazuju da to pravo u slučaju stečaja koristi tek svaki osmi poslodavac, a kod blokade je situacija i lošija. Kako nam objašnjava ravnatelj Agencije Ivan Madunić, od 2008. godine isplaćeno je oko 597,6 milijuna kuna za 981 poslodavca u stečaju. U 2016. godini isplaćeno je oko 37,6 milijuna kuna za 2245 radnika, tj. 96 poslodavaca u stečaju, a istodobno je lani čak 878 poslodavaca ušlo u stečajni postupak. U slučaju blokade računa poslodavca zbog neisplate plaće, od primjene Zakona isplaćeno je 10,7 milijuna kuna za 1690 radnika, odnosno 125 poslodavaca, a istodobno je lani u blokadi završilo oko 5500 tvrtki.
U slučaju stečaja, zahtjev za isplatu plaća predaju radnici, a kod blokade poslodavac. Zbog neznanja na prava koja imaju radnici, Agencija će u suradnji s HGK, HUP-om i sindikatima pokrenuti edukaciju po gradovima na kojima će radnicima i poslodavcima objasniti ta prava.
>> Za radnike čije su tvrtke u stečaju 68 milijuna kuna
>> Od danas na snazi novi zakoni. Provjerite što se sve mijenja
pa to je zato jer je 7 od 8 fikus firmi u pitanju. znaći to su neaktivni i malverzacijski jdoo i doo u pitanju koji nemaju zaposlenih ili samo jednog zaposlenog. nemaju ni imovine ni knjigovodstva i za njih se na temelju blokada pokreču stečajni i brzi stečajni postupci. dugo traje dok se izbrišu iz registra. uglavnom mogel bi o tome napisati cjeli članak.