Prijedlog Zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji će olakšati istraživanje i crpljenje plina i nafte, pogotovo plina iz sjevernog i srednjeg Jadrana, Vlada je jučer poslala u saborsku proceduru.
>> Vlada kreće u potragu za tvrtkama koje će crpiti hrvatski plin i naftu!
Nova državna kompanija
Vlada očekuje da će novi zakon omogućiti pravi bum u istraživanju plinskih i naftnih ležišta u Jadranu, ali i na kopnu. Time, naravno, i goleme prihode od koncesija i podjele dijela nafte i plina koje će budući investitori crpiti iz hrvatskog podmorja.
Zakon ubrzava i pojednostavnjuje put za investitore jedinstvenim postupkom za izdavanje dozvola i sklapanje ugovora za eksploataciju plina i nafte.
– Uvjeren sam da u Jadranu ima dovoljno plina i nafte da se za naša nalazišta zainteresiraju najveće svjetske kompanije. Ako u hrvatskom dijelu Jadrana ima samo 14 bušotina, a na talijanskom dijelu 185, onda nešto ne štima. Riječ je o istom moru koje ima istu geološku podlogu i sva logika nalaže da su naše rezerve goleme – tvrdi izvor iz Vlade i kaže da će Jadran privući najmanje četiri američke kompanije. Pa ipak, do prvih kubika plina dalek je put.
– Prvo ćemo naručiti izradu “data rooma” i dvodimenzionalne snimke podmorja, što će trajati do šest mjeseci. Nakon toga investitorima ćemo na otkup ponuditi svu dokumentaciju sa svim podacima o mogućim velikim ležištima ugljikovodika u Jadranu, ali i na kopnu. Investitori će daljnjih pet mjeseci raditi svoje analize i potom ponuditi cijenu za koncesiju izabranih polja. Tek će se tada (ljeto 2014., nap. a.) potpisati prvi ugovori sa stranim investitorima koji će onda imati dvije godine za istraživanje, a nakon toga će, ako vide interes, s posebno osnovanom državnom tvrtkom potpisati ugovor o omjeru podjele iscrpljenih količina plina ili nafte, ali i plaćanja fiksne naknade – objašnjava naš izvor.
Zalihe na kopnu
U Vladi se nadaju da u Jadranu leži potencijal godišnje eksploatacije 6 do 7 milijardi kubika plina te još gotovo dvije milijarde na kopnu. Pokaže li se to točnim, hrvatski BDP porast će za deset milijardi kuna, odnosno tri posto.