Jedan je mladić mrtav. Ničim izazvani, na smrt su ga pretukli mladići koji žive u njegovu (ali i našem) susjedstvu. Na dan njegova pogreba prelamaju se sudbine onih koji su ostali iza njega – njegovih roditelja, najboljeg prijatelja, ubojice i članova njegove obitelji... Tko je kriv? Kako spriječiti da već sutra ne pogine neki drugi dječak?
Odgovore na ta pitanja naše društvo neuspješno traži već godinama. Sada će mu u tome pomoći i nova predstava ZKM-a "Ovi bi mogla biti moja ulica", koja će premijerno biti izvedena u subotu 23. listopada.
Nije rekonstrukcija
Znajući da je ime Luke Ritza odavno postalo simbol maloljetničkog nasilja, autorice predstave, dramaturginja Jelena Kovačić i redateljica Anica Tomić, ističu kako ovo nije priča o Luki, niti rekonstrukcija. I tu su potpuno u pravu, jer njihova predstava ne sadrži ni jednu scenu nasilja. No, ono je stalno i agresivno prisutno u svakoj glumačkoj gesti, počevši od podignute ruke kojom žena štiti lice od muža zlostavljača.
Lana je Lukina prijateljica
Autorice su se u radu na predstavi suočile s vrlo osjetljivom, emocionalnom dvojbom. Rade priču o smrti mladića iza kojega su ostali roditelji, bliski krug prijatelja, znajući da će svi prvo pomisliti na Luku Ritza.
– Nama je ovaj posao iznimno važan i zbog prijateljstva s Lukinim roditeljima. Kada smo se odlučile za predstavu, prije bilo kakvog dogovora sa ZKM-om, najprije smo se našle s njima. Kada su oni pristali, krenule smo u veliko istraživanje teme i oni su nam u tome puno pomogli, bili nam potpora i podrška. Oni prate rad na predstavi, a nama je to velika čast i odgovornost – objašnjava Jelena Kovačić. U predstavi sudjeluje glumački ansambl ZKM-a, a s njima je na sceni i Lara Janić, prijateljica Luke Ritza i vodič kroz priču. Ona naglašava da to nije priča o Luki, nego o svima koji su umrli i bili brutalno pretučeni u mnogim sličnim pričama, tu u našim ulicama.