PROMO

Ante Juric u Skradinu predstavio knjigu ‘Ravni kotari i Bukovica’

Ante Juric u Skradinu predstavio knjigu ‘Ravni kotari i Bukovica’
Foto: Promo
1/3
29.01.2019.
u 15:35

Prostor  Ravnih kotara i Bukovice odigrao je značajnu ulogu u stvaranju najranije hrvatske države obuhvaćajući nešto šire područje između gradova Nina, Knina i Solina

Autor profesor Ante Juric objavio je u nakladi ogranka Matice hrvatske iz Skradina knjigu „Ravni kotari i Bukovica.Naselja – sakralni objekti, utvrde i arheološka nalazišta. Kulturno-povijesni pregled:“ To je druga knjiga slične tematike istog autora koju objavljuje Matica hrvatska iz Skradina. Prva je bila posvećena gradovima, utvrdama i sakralnim spomenicima uz Krku i Čikolu, a objavljena je prije petnaestak godina.

Ravni kotari zauzimaju prostor od Nina, Novigradskog i Karinskog mora sjeverozapadno, do donjih tokova rijeke Krke na jugoistoku, te zadarskog i pašmanskog kanala na jugozapadu i Bukovice na sjeveroistoku. Bukovica pokriva područje između južnih obronaka Velebita na sjeveru i sjeveroistoku, Karinskog i Novigradskog mora i rijeke Zrmanje, te Ravnih kotara (od jugozapada do jugoistoka) i srednjeg toka rijeke Krke

Ante Juric u Skradinu predstavio knjigu ‘Ravni kotari i Bukovica’
Foto: Promo
Prostor  Ravnih kotara i Bukovice odigrao je značajnu ulogu u stvaranju najranije hrvatske države obuhvaćajući nešto šire područje između gradova Nina, Knina i Solina. Hrvati su potkraj 6. ili početkom 7. st. intenzivno naselili Ravne kotare i Bukovicu. Tu su obitavali i imali svoje posjede 12 poznatih hrvatskih rodova s kojima je ugarski kralj Koloman sklopio sporazum (Pacta Conventa). I ranije, a i kasnije kroz povijest, sve do najnovijih dana, taj je prostor igrao vrlo važnu ulogu u hrvatskoj povijesti.

Autor je na nešto manje od petsto stranica knjige obradio osamdesetak naselja koja pripadaju tom području. Najveći dio prostora posvećen je povijesnom prikazu naselja i arheološkim nalazima. Istaknuta su sva važnija arheološka nalazišta vezana uz pojedina naselja i navedena građa otkrivena u istraživanjima. Osobitu su pažnju u knjizi dobili Aserija i Bribir. Istaknuti su i obrađeni sakralni objekti iz različitih razdoblja s posebnim osvrtom na razrušene crkve u Domovinskom ratu i njihovu poslijeratnu obnovu. Tekst je obogaćen brojnim fotografijama crkvenih objekata i arheološke građe, te kartama i ilustracijama vezanim uz tematiku knjige. Budući da sintetizira rezultate mnogih stručnih i znanstvenih istraživanja (bibliografija obuhvaća preko 400 jedinica), rezultate tih spoznaja nastoji približiti širokom krugu čitatelja, svima onima koji žele više saznati o Ravnim kotarima i Bukovici i njihovoj bogatoj povijesnoj i kulturnoj baštini..

Foto: Promo

U povodu rođendana Nacionalnog parka „Krka“ knjiga je predstavljena u 22. siječnja 2019. u Skradinu, u  Ispostavi JU „Nacionalni park Krka“, a na predstavljanju koju je uveličala ženska klapa „Skradinke“, govorili su dr. Višnja Brajnović, mr.sc. Antonijo Brajković, dr.sc. Marinko Šišak, urednik knjige i autor Ante Juric.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije