Umjetnička galerija

Blago umjetničke galerije na ogledu javnosti do posezone

masle
Foto: Arhiv UGD
1/3
11.07.2011.
u 15:40

Među mnogobrojnim djelima posebno se ističu slike Vlaha Bukovca, C. Medovića, E. Vidovića kao i kiparstvo Ivana Meštrovića

Cijelo ljeto i sve do 16. listopada bit će otvorena vrata Umjetničke galerije Dubrovnik koja će na reprezentativnoj izložbi Blago umjetničke galerije pokazati umjetnine koje ima u fundusu, a nastale su od kraja 19. stoljeća do danas. Među mnogobrojnim djelima posebno se ističu slike Vlaha Bukovca, C. Medovića, E. Vidovića kao i kiparstvo Ivana Meštrovića. Zastupljeni su i umjetnici cijeloga XX. stoljeća, od Crnčića do Vanište, Trbuljaka, Demura i Jermana, tako da se kroz izbor najboljih umjetnina pokazuju sve mijene, smjerovi i značajni pojedinci koji su obilježili hrvatsku modernu i suvremenu umjetnost. Kustosi izložbe su Antun Maračić, Petra Golušić i Rozana Vojvoda koji su vrlo pažljivo koncipirali izložbu s mnoštvom "didaktičkih panoa". Iz muzejskoga depoa na svjetlo dana iznijeli su ponajbolja likovna djela gotovo svih najpoznatijih dubrovačkih i nacionalnih slikara, grafičara i kipara.

Posebno se ističu imena začetnika hrvatske moderne umjetnosti, Vlaha Bukovca, Mate Celestina Medovića, Ivana Meštrovića, Emanuela Vidovića. Nižu se nadalje gotovo sva relevantna imena domaćih autora 20. stoljeća: Menci Clement Crnčić, Robert Frangeš-Mihanović, Frano Kršinić, Miroslav Kraljević, Vladimir Becić, Oskar Herman, Vilko Gecan, Milivoj Uzelac, Ljubo Babić, Marino Tartaglia, Oton Postružnik, Vanja Radauš, Krsto Hegedušić, Ivan Lozica, Ivo Dulčić, Antun Masle, Đuro Pulitika, Dušan Džamonja, Vojin Bakić, Kosta Angeli-Radovani, Edo Murtić, Oton Gliha, Branko Ružić, Josip Vaništa, Marijan Jevšovar, Ivan Kožarić, Julije Knifer... Prisutni su i suvremeni autori poput Brace Dimitrijevića, Gorana Trbuljaka, Željka Jermana, Igora Rončevića, Duje Jurića, Vlaste Žanić, Siniše Labrovića, Slavena Tolja, Mare Bratoš, Viktora Daldona, Ivana Skvrce...

Autori izložbe naglašavaju da je kroz fundus galerije, dakle, pa tako i na ovoj izložbi, moguće pratiti gotovo sva ona obilježja i mijene koje je moderna i suvremena hrvatska umjetnost, u većem ili manjem dosluhu s aktualnim europskim događanjima, proživljavala u razdoblju od kraja 19. stoljeća do danas. Od umjetnosti s obilježjima i odbljescima impresionizma i secesije, različitih ekspresionističkih i kolorističkih inačica autentičnog lokalnog prizvuka, začetnika socijalno intoniranog slikarstva grupe Zemlja iz tridesetih godina 20. st., naivne umjetnosti ruralnog i urbanog predznaka, apstraktnog izraza organskog i geometrijskog tipa pedesetih i šezdestih godina... do predstavnika konceptualne umjetnosti sedamdesetih i postmodernih slikarskih tendencija osamdesetih do posve suvremenih inačica umjetnosti proširenih medija koje uključuju fotografiju, video, izvedbene umjetnosti, instalacije...

Treba istaknuti da, sukladno sadržaju svog fundusa, izložbeni program Umjetničke galerije Dubrovnik uključuje širok spektar umjetničkih sadržaja koji se protežu unutar spomenutog razdoblja, od kraja 19. stoljeća do današnjih dana, a prostorno obuhvaća lokalno, nacionalno i međunarodno područje. Upravo zbog potrebe za izložbenom dinamikom takvog velikog sadržajnog raspona, zasad je nemoguće zadržati stalni postav iz fundusa galerije.

Između ostaloga i zato je ova izložba pomno odabranih djela izuzetna prilika da brojni domaći te, naročito, inozemni gosti koji ljeti u velikom broju posjećuju Dubrovnik upoznaju ono najbolje što čuvamo u svojem fundusu. Štoviše, s obzirom na to da je Dubrovnik u ovom dijelu godine eksponirana točka Hrvatske, ovaj postav Umjetničke galerije, iako ne posve, omogućuje uvid u značaj njezine moderne i suvremene umjetnosti uopće.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije