Ethnoambient Salona

Glazbena proslava kulturne raznolikosti u Solinu na Gradini

juju
29.06.2011.
u 17:05

Uz maloyu, glazbeni stil koji objedinjuje glazbu afričkih, madagaskarskih i indijskih korijena, čut ćemo i afro-jazz ostvarenja, plesne ritmove talijanskog juga i suvremene interpretacije tradicijskih napjeva i ritmova iz hrvatskih krajeva

Zanimljivi glazbenici i ove će godine obilježiti glazbenu proslavu kulturne raznolikosti, manifestaciju Etnoambient Salona, koja će se održati od 21. do 23. srpnja u Solinu. Čut ćemo kako zvuči maloya, glazbeni stil koji objedinjuje glazbu afričkih, madagaskarskih i indijskih korijena, zatim afro-jazz ostvarenja, a na svoje će doći i ljubitelji plesnih ritmova talijanskog juga i suvremenih interpretacija tradicijskih napjeva i ritmova iz raznih krajeva Hrvatske.

Uz festivalsku konstantu, Mojmira Novakovića i njegov Kries, bez koje je ova manifestacija nezamisliva, od hrvatskih izvođača vidjet ćemo nastup etnoskupine Veja, čiji članovi njeguju tradicijsku glazbu istarskog poluotoka. Član Veje Goran Farkaš pokrenuo je 2009. i festival TradInEtno u Pazinu koji je ove godine ponudio tri dana ispunjena koncertima, filmovima, predavanjima i radionicama o tradicijskim plesovima i pjesmama Istre, ali i drugih područja.

Od inozemnih gostiju, bit će tu Danyèl Waro, dobitnik nagrade za istaknute glazbenike WOMEX 2010. Iako ga mnogi doživljavaju kao obnovitelja maloye, glazbenog stila koji objedinjuje tradicijsku glazbu afričke, madagaskarske i indijske kulture, Danyèl Waro izbjegava takvu vrstu promocije i za sebe kaže da je „tek graditelj instrumenata i poljoprivrednik“. Uzajamno pomaganje, razmjena znanja i velikodušnost ljudi i prirode osnova su svih aktivnosti u neprofitnoj organizaciji za poljodjelstvo i kulturu „Kazkabar“ koju je osnovao prije šest godina s temeljnom idejom da „treba saditi, u svakome smislu; saditi biljke, stabla, riječi, ljubav.“

Grupu JuJu čine Justin Adams i Juldeh Camara. Justin Adams, glazbenik i producent poznat po suradnjama s Brianom Enom, Robertom Plantom, Natachom Atlas, grupom Tinariwen i mnogim drugima, udružio se s jednim od najpriznatijih zapadnoafričkih griota Juldehom Camarom i stvorio „zvuk naroda bez granica“ kako njihov posljednji album opisuje Real World.

Juldeh Camara tvrdi da je ljubav prema glazbi naslijedio od oca, a za glavni instrument odabrao je ritti, gudačko glazbalo s jednom žicom po kojem ga prepoznaju diljem svijeta što mu je donijelo suradnje s mnogim glazbenicima.

Grupa Canzoniere Grecanico Salentino dolazi iz talijanskog Salenta, a riječ je o projektu obitelji Durante, koja ga je pokrenula 1975. godine. Danas grupu vodi Mauro Durante, iskusni violinist i svirač tamburella koji dodatno surađuje i s nekoliko istaknutih glazbenika (Ludovico Einaudi, Ballake Sissoko itd.).
Dokaz da uspješno vodi grupu puni su koncerti oduševljene publike po gradovima od Europe, Bliskog istoka do Sjeverne Amerike, a ove jeseni ih očekuju i u Kini. Prošle godine osvojili su i nagradu za najbolju talijansku etnogrupu (Best Italian World Music Band – MEI 2010.).
Svi koncerti počinju u 21 sat. Cijena dnevnih ulaznica u pretprodaji je 50 kn, a na ulazu 70 kn.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije