Nastup Hrvatske na najvećoj ovogodišnjoj Svjetskoj izložbi EXPO 2005. u Japanu već je započeo u petak prvom javnom konferencijom za novinare, kad su se nacionalnim paviljonima, od kojih se još mnogi grade, prvi put prošetali japanski novinari. Svaka od 125 zemalja sudionica na toj prestižnoj svjetskoj smotri nastoji se predstaviti što atraktivnijim programom i sofisticiranom tehnologijom na prvoj Svjetskoj izložbi u 21. stoljeću. Pretpostavlja se da će 25 milijuna posjetitelja obići tu svjetsku smotru kulture, umjetnosti, gospodarstva povezanih s prirodnim ljepotama i turizmom, a koja će se od 25. ožujka pa sljedećih 185 dana održavati na glavnu temu "Mudrost prirode".
Hrvatski paviljon šarmirat će posjetitelje jednostavnošću valovitog bijelog pročelja od tekstila, a zajedno s ostalim mediteranskim zemljama dijelimo odjel Global Commons 3, kaže arhitekt Saša Begović iz zagrebačkoga Studija 3LHD, koji je projektirao hrvatski paviljon u Japanu. Napominje kako će se u unutrašnjosti priča o Hrvatskoj odvijati u tri cjeline-prostorije, a posjetitelji će ulaziti u grupama od osamdeset osoba i zadržavat će se nešto više od petnaestak minuta.
Svijet u kapsulama
- Prvi su dojmovi jako dobri, uspjeli smo postaviti sve bitne detalje hrvatskoga paviljona, vrti se film koji je nešto duži od petnaest minuta, no sve dobro funkcionira, platforma koja se podiže iznad tla i cijeli mehanizam, sve je korektno i možemo odahnuti do ceremonije otvorenja 25. ožujka, na kojoj će biti i japanski car Hirohito - bio je prepun emocija arhitekt Marko Dabrović na telefonskoj liniji nakon napornoga rada pri postavljanju hrvatskoga paviljona u Japanu, ali i susreta s novinarima, koji uglavnom poznaju hrvatske nogometaše, Mirka Filipovića, a malo tko zna gdje je uopće ta mala Hrvatska.
Ekskuzivno za Večernji list dodaje kako je uspio vidjeti neke paviljone, talijanski, španjolski, francuski, no čini mu se da su se mnoge zemlje predstavile velesajamski. Marko Dabrović jedan je od autora hrvatskoga izložbenoga paviljona koji pod naslovom "Kap vode, zrno soli" tumači obnovljivost prirode na primjeru solane Ston, jedne od najstarijih solana na Mediteranu. Dabrović je član zagrebačkoga arhitektonskoga Studija 3LHD, u kojemu rade arhitekti Saša Begović, Tanja Grozdanić i Silvije Novak, koji su kao mladi tim s dobrom idejom prezentacije multimedijalne priče o hrvatskim ljepotama metaforom solane pobijedili na javnom natječaju za oblikovanje hrvatskoga paviljona na EXPO-u 2005. Natječaj je provelo Ministarstvo vanjskih poslova RH, a poslije su poslove koordinirali Ivica Maričić, nacionalni povjerenik RH za EXPO 2005. i predsjednik Hrvatskog nacionalnog odbora, i Dubravko Marić, izvršni koordinator Ureda Croatia Expo 2005.
Koncepcija predstavljanja Hrvatske na EXPO-u 2005. zasnovana je na planu, ideji i metafori solane kao vrlo staroga oblika suživota čovjeka i humanoga iskorištavanja prirode. Izložba će se održati na 173 hektara zemlje u gradiću Seto, gradu Nagakute i gradu Toyota u japanskoj pokrajini Aichi, južno od Tokija. Dok je hrvatski paviljon vrijedan oko 35 milijuna kuna, japanska vlada uložila je golem novac u gradnju EXPO zone, koju karakterizira šumski krajolik uz niz jezera iznad kojih lebdi jedna od najmodernijih željeznica i žičare, a uz nekoliko povezanih cjelina gdje će biti organizirani nacionalni paviljoni u standardiziranim industrijskim "kapsulama" koje je izradila zemlja domaćin.
Zemaljski predstavnik
Posebno će biti organiziran Global House, s glavnom temom i svim čudesima tehnike i videosustavom sa superrezolucijom, koji će primati signale iz svemira, a kao "zemaljski" predstavnik planira se prvi put u povijesti čovječanstva postaviti kosti čitavoga mamuta. Expo Plaza je otvoreni prostor, trg na kojemu će se dnevno održavati kulturni programi zemlja vezani uz njihove nacionalne dane. Hrvatski je nacionalni dan 12. travnja. Taj dan bit će obilježen nizom nastupa na zajedničkom prostoru EXPO kompleksa pjesmom i plesom, nastupom Baletne grupe Croatia, nastupom Ansambla narodnih plesova i pjesama Lado, koncertom Tamare Obrovac, Zagrebačkoga kvarteta, klape Nostalgija, a od izložbi izdvajamo prigodnu izložbu Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja, te izložbu "Voda - kap u svemiru" u organizaciji pulskog Arheološkoga muzeja Istre i Međunarodnog istraživačkoga centra za arheologiju, koji će, među ostalim, u obradi dr. Vesne Girardi-Jurkić i Kristine Džin predstaviti iznimne fotografije vode Duška Marušića, fotoreportera Večernjega lista iz Pule.
U posljednja dva mjeseca Duško Marušić približio nam je ljepote vode u najmaštovitijim vizurama i detaljima, bojama i dojmovima, pa će se njegova izložba od 25. ožujka istodobno održavati dijelom u Japanu s 35 fotografija, dok će isto toliko radova biti na uvidu publici u pulskom Multimedijalnom centru Luka.
"Voda nije samo roditeljica, ona u velikom biblijskom, mezopotamijskom i grčkom potopu kažnjava, ali je jednako tako majka najljepše božice svijeta Afrodite, Venere, koja izranja iz morske pjene", zapisano je o maestralnim detaljima bisernih voda koje je Marušić ovjekovječio svojim fotografijama.
Lebdeći vlak i svemirski autobus
Za potrebe Svjetske izložbe, sagrađen je i otvoren prije tri tjedna najnoviji i najmoderniji aerodromu u Japanu, Central Japan International Airport blizu Nagoye. Do EXPO parka u Aichiju najmodernijim lebdećim japanskim vlakom dolazite na izložbu za 45 minuta, a nešto je dulje putovanje ako se vozite autobusom. Najviše ćete dobiti na vremenu putujete li "svemirskim" Shuttle Busom. Prema najavama, iz Hrvatske će nekoliko turističkih agencija organizirati posjet Japanu za trajanja EXPO-a 2005., a cijena sedmodnevnoga boravka bila bi oko 15 tisuća kuna. Sajonara!