GLIPTOTEKA HAZU

Izložba "Tabula rasa" odgovor je šarenilu i kiču

'petercol_nnn_kul_180613'
''
19.06.2013.
u 16:30

Demur, Kipke, Kožarić, Maračić, Molnar, Petercol, Rašić, Sokić, Stilinović, Trbuljak, Vaništa i drugi u izboru Makovića i Lučića

Djela šesnaest umjetnika nastalih u duhu primarne i analitičke umjetnosti okupljena su na izložbi \"Tabula rasa\" u Gliptoteci HAZU čiji su autori povjesničari umjetnosti Zvonko Maković i Mladen Lučić. \"Kada su nastala krajem 70-ih godina prošlog stoljeća ta su djela, pokazala nešto novo i radikalno, da se može kroz medij slike, najčešće, ali i skulpture, govoriti precizno, jasno i oštro u istom duhu kojim je govorila konceptualna umjetnost\" , kaže Maković. Kako objašnjava autor izložbe, riječ je o umjetnosti svedenoj na nulti stupanj, goli predmet, stvar koja je lišena svake metaforičke, literarne i estetske vrijednosti.

 

Na izložbi su pokazane većinom slike, uglavnom monokromne na kojima nema referenci na predmetni svijet, jedino vidljivo su potezi boje na platnu ili nekoj drugoj podlozi. A Bijelić, Demur, Drinković, Jevšovar, Toumin, Kipke, Kožarić, Maračić, Molnar, Petercol, Rakoci, Rašić, Sokić, Stilinović Trbuljak i Vaništa, koji su odabrani za postav, svi su u jednom periodu svoga stvaralaštva stvarali radove s takvim karakteristikama. Stoga su pored djela iz vremena nastanka primarne i analitičke umjetnosti izložena i ona novijeg datuma nastala prema istim načelima, primjerice Kožarićeve bijele \"uništene\"slike razbijenih rama.

 

\"Htio sam novijim radovima pokazati da se takvom umjetnošću koja je svedena na tabulu rasu, moguće i poigravati\", zaključuje Maković. Damir Sokić, jedan od umjetnika čija su djela izložena, kaže kako je izložba i svojevrsni odgovor i kritika na suvremeno slikarstvo koje, tvrdi, naprosto više ne postoji.\"Smatram važnim da smo pokazali ove radove od kojih su neki stariji od trideset godina upravo u današnje vrijeme - u poplavi šarenila i kiča, nečeg što nije suvremena umjetnost nego scena zatrpana svime i svačime\". Izložba oragnizirana povodom ulaska Hrvatske u EU prema riječima Ariane Kralj ravnateljice Glipoteke HAZU ima za cilj ukazati na vrijeme kada su iz europskih zemalja kod nas dolazili vrhunski intelektualni impulsi, i kada su naši umjetnici bili na razini Europe u koju sada ulazimo.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije