Naklon Šibenčana

Počast našoj najvećoj pjesnikinji koja je uz bogatstvo od 3,8 milijuna tiskanih slova u knjigama, umrla u siromaštvu

Kolektiv 4B
16.12.2024.
u 15:25

Skulptura posvećena književnici i pjesnikinji Vesni Parun otkrivena je u središnjem dijelu Perivoja Roberta Visianija u Šibeniku, a riječ je o umjetničkom radu nekoliko šibenskih umjetnika i obrtnika

Skulptura „Povratak mačka Džingiskana“ dio je umjetničke instalacije „Vremeplov“ po ideji šibenske mreže kulturne suradnje Kolektiv 4B, a interpretira roman Vesne Parun u stihovima za djecu „Mačak Đingis-kan i Miki Trasi“ i posveta je toj velikoj pjesnikinji te ujedno predstavlja sklonište za šibenske ulične mace.

Nakon Roberta Visianija, Ester Mazzoleni i Dražena Petrovića, iz Kolektiva 4B odlučili su ove godine postaviti rad posvećen Vesni Parun budući da se slijedeće godine obilježava 15 godina od primitka Europske nagrade za književnost i njezine smrti, kao i 70 godina od izlaska treće zbirke poezije „Crna maslina“ koja se smatra njenim remek- djelom i jednom od najvrjednijih knjiga hrvatske poezije uopće.

"Vesna Parun ostavila je dubok trag, ne samo u hrvatskoj književnosti, već i u europskoj. Ostavila je traga ne samo u pjesništvu, već i u književnosti za djecu pa posljedično i na Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku", podsjetili su. Naglasili su i da je Vesna Parun, uz Ivanu Brlić Mažuranić, Doru Pejačević i Slavu Raškaj bila jedna od onih strašnih, snažnih i nježnih umjetnica koje zaslužuju više. "I zato radimo na tome da podsjetimo Šibenčane i sve ostale da njegujemo lijepu pisanu riječ i da njegujemo sve one koji stoje iza nje“, poručili su iz šibenskog Kolektiva 4B.

Gradonačelnik Šibenika Željko Burić izrazio je zadovoljstvo što se, upravo u danima Adventa, kad svi žele biti u najstarijem i najljepšem dijelu grada, prezentiraju bogata povijest i naši ljudi koji su "tako veliki, tako svjetski, a naši". "Ove godine to je Vesna Parun“. Direktor šibenske Turističke zajednice Dino Karađole rekao je da će nakon šibenske 'Adventure' skulptura naći svoje trajno mjesto na rodnom otoku Vesne Parun, na Zlarinu. I on smatra da ni Šibenik niti Hrvatska dovoljno ne valoriziraju ostavštinu Vesne Parun te predlaže da se jedna ulica u Šibeniku nazove po Vesni Parun.

Na osmišljavanju, izradi i postavljanju skulpture posvećene Vesni Parun sudjelovalo je tridesetak ljudi iz šibenskih udruga, obrta, ustanova i tvrtki. „Vremeplov“ je dizajnirala grafička dizajnerica Lucija Grubić, Danijel Hrg je oblikovao skulpture mačka Džingis-kana, Mikija Trasija i Smiljke, koje je potom, kao i Svjetionik iz Metalprodukta, oslikala šibenska slikarica Branka Grubić, a sve je koordinirao Josip Bačelić. Informativne tekstove i ulomke iz poezije za vremeplov je priredila Maja Klarić, šibenska putopjesnikinja i jedna od voditeljica pjesničke rezidencije Vesne Parun koja se svakog ljeta održava na otoku Zlarinu.

Vesna Parun rođena rođena je 1922. na otoku Zlarinu, njena bibliografija sadrži stotinjak naslova različitih žanrova, izvršila je golemi utjecaj na književnost cijele Jugoistočne Europe. Živjela je teško i dramatično, ali bez zadrške i dugo. "Ja sam 83-godišnja V.P. Najimućnija sam starica u Hrvatskoj. Posjedujem: 3,5 milijuna napisanih slova u rukopisu; 3,8 milijuna tiskanih slova u knjigama; 2,5 milijuna slova u prevedenim knjigama i 1,5 milijun slova još nepotrošenih, u glavi. Ove posljednje ostavljam kao teško potrošenu robu milim i dragim neznalicama, lijenčinama, kukavicama, lažljivcima i licemjerima."

Ovaj je tekst u lipnju 2005. godine na svoja vrata bolesničke sobe Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju u Stubičkim Toplicama izvjesila naša najveća hrvatska pjesnikinja. U bolnici u idiličnim Stubakima, vezana za invalidska kolica, bila je do smrti 10. listopada 2010. godine i u tom je stubičkom periodu objavila dvadeset i jednu knjigu i to (osim tri časne iznimke) u vlastitoj nakladi. Među njima posebno mjesto zauzima knjiga prijevoda bugarskog pjesnika Hrista Jasenova "Viteški zamak". Osim s bugarskog, Vesna je prevodila i sa slovenskog, a poeziju je pisala i na francuskom jeziku.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije