U kinu Europa večeras se otvara deveti Human Rights Film Festival koji se ponovno može pohvaliti vrlo dobrim programom s filmovima kojih se ne bi posramili ni "veliki" festivali poput ZFF-a, Zagreb Doxa i Motovuna.
Već na otvaranju bit će predstavljen "Nasamareni ste" redatelja Anthonyja Baxtera, o borbi stanovnika škotske zabiti protiv Donalda Trumpa, koji je baš na njihovoj zemlji, u predivnoj netaknutoj prirodi, odlučio sagraditi elitni golf-resort.
Slava kurvi
U tjednu koji slijedi HRFF će predstaviti još nekoliko vrlo atraktivnih dokumentaraca, među kojima se izdvaja "Slava kurvi" austrijskog genijalca Michaela Glawoggera, film o seksualnim radnicama u tri podneblja – u Tajlandu, Meksiku i Bangladešu.
Surovi životni uvjeti jednih i gotovo nestvarna, visoko strukturirana radna atmosfera drugih stvaraju privid "fine" spram zlostavljačke prostitucije, tek implicitno govoreći o tome da su djevojke, u trenutku kad ostanu same sa svojim klijentom, zapravo sve u istom, sasvim neglamuroznom sosu. Ovaj atraktivno snimljen film otvorit će prostor za brojne debate o licu i naličju prostitucije, ali i o eksploataciji u filmu, o kojoj bi se na temelju ovog uratka i te kako dalo debatirati.
Igra rodom
U igranoj selekciji festivala vrlo je snažan "Post Mortem" Pabla Larraína, priča o čovjeku koji je obducirao Allendea, a u kojoj je dramatičan politički kontekst podjednako važan kao i bizarna ljubavna priča između povučenog patologa i lijepe susjede bliske Allendeovim zanesenim lojalistima.
Zanimljivo je i queer ostvarenje "Tomboy" Céline Sciamma, o djevojčici koja se u novoj sredini počinje predstavljati kao dječak. Ova naoko lagana ljetna priča bila je u najužoj konkurenciji za nagradu u Cannesu, a također bi mogla otvoriti debatu o načinu na koji se transrodnost predstavlja (i) u europskom filmu.