Pulski sajam knjiga definitivno je ukinuo Kiklopa za hit godine, neslužbeno doznajemo uoči današnje konferencije za novinare.
Na tom će susretu direktorica sajma Magdalena Vodopija upoznati javnost s novim pravilnikom i statutom knjižne nagrade koja je lani zbog lukavo isprovociranog skandala oko Nives Celzijus i njezine "Gole istine" u sjenu bacila bogati program sajma i ugledne pisce iz zemlje i inozemstva.
Na susretu u Puli bit će predstavljen novi Upravni odbor nagrade Kiklop, koja je ustanovljena 2004. godine s velikim ambicijama da i književni i izdavački svijet dobije pandan Porinu i Nagradi hrvatskoga glumišta.
Lanjska trakavica
Na čelu Upravnog odbora je Bruno Kragić, ravnatelj Leksikografskog zavoda Miroslava Krleže, a dopredsjednik je izdavač iz Frakture Seid Serdarević.
Oni bi Kiklopu trebali vratiti povjerenje struke i javnosti, koje je načeto lanjskom trakavicom oko nedodjeljivanja Kiklopa za hit godine, što je izazvalo žučnu reakciju Hrvatskoga helsinškog odbora i sudske tužbe iz tabora Nives Celzijus. Ona je pak sjajno iskoristila pompu oko "Gole istine" i izborila si nebrojeno puno naslovnica, ali je usput promovirala i pulski sajam koji se ovog prosinca održava petnaesti put.
- Mislim da sam na čelo Upravnog odbora izabran jer Leksikografski zavod nije izdavač u klasičnom smislu riječi, budući da smo mi prvenstveno javni institut, pa nema sukoba interesa. Pravna služba pulskog sajma proučila je i statut i pravilnik više puta. Pravila smo učinili čvršćima i jasnijima. A Upravni odbor se mijenja svake dvije godine - rekao nam je Bruno Kragić.
Potencijalni glasači za Kiklopa - skulpturu koja ne donosi novac, ali teži 6,2 kilograma, rad kipara Josipa Diminića - ovih su dana već dobili prve informacije o ovogodišnjem glasovanju. A agencija Puls koja je lani trebala preuzeti posao oko dodjeljivanja Kiklopa za hit godine može odahnuti.
Nesporazumi zbog toga koja je to knjiga najprodavanija, ali i najčitanija, i to prema podacima javnih knjižnica, ove će se godine, čini se, izbjeći. No, borba za Kiklope u trinaest kategorija (uveden je i za najbolje leksikografsko djelo) sigurno će i ove godine biti nesmiljena.
Nije mi jasno zašto ukidati nagradu za hit godine? Pitam se kakvi su to stručnjaci, koji se bave knjigama i osnivaju književne nagrade, a da ne znaju kakve knjige postaju hitovi. Mogli su očekivati i pojavu Nivesicine knjige i Sudčeveve i sl. Uostalom, ne vidim neku razliku između Sudca i Krizmanićke. Oboje dijele recepte za \"sretan\" život.