Financiranje kulture

Nema novca za državne institucije koje nemaju strateški plan

ministrica andrea zlatar violić
Patrik Macek/Pixsell
02.07.2012.
u 14:09

Do 1. rujna traje rok za predlaganje programa u kulturi koje će financirati Ministarstvo kulture. Ministrica Zlatar Violić uvela je višegodišnje financiranje, ali i obavezne strateške planove za institucije koje je osnovala država.

Iako je Ministarstvo kulture poziv za financiranje programa u kulturi objavilo u subotu, prve prijave već su došle. A nova ministrica Andrea Zlatar Violić uvela je važne izmjene. Prva se odnosi na višegodišnje financiranje programa, druga na strateško planiranje.

– Dobili smo odobrenje Ministarstva financija pa ćemo financirati i višegodišnje projekte, što je već godinama praksa u Europskoj uniji. Trećina novca predviđenog za programe za sljedeću godinu bit će utrošena baš na te višegodišnje projekte – rekla je ministrica na susretu s novinarima. Među potencijalnim korisnicima višegodišnjih potpora su i udruge u kulturi i neovisna scena, a ministrica je, primjera radi, spomenula izložbe koje se pripremaju više godina, kao i međunarodne kazališne ili plesne koprodukcije te festivale koji će ovim modelom omogućiti kontinuitet djelovanja i sigurnije planiranje. Višegodišnje financiranje ne isključuje jednogodišnje, istaknula je Andrea Zlatar Violić, rekavši i da se treba prekinuti s praksom da gradovi i županije ne daju novac projektima koji su dobili potporu ministarstva. – Ako se odlučimo za pet najboljih projekata, onda moramo u suradnji s gradovima i županijama dati potpunu potporu takvim kvalitetnim projektima – ističe ministrica. Novost je i da institucije kojima je država osnivač moraju uz prijavu poslati i strateški plan. A što će biti s onima koji plan ne stignu poslati do isteka roka za prijavu, dakle do 1. rujna?

– Njima nećemo dirati sredstva za hladni pogon, ali neće dobiti sredstva za programe dok ne pošalju strateški plan – kaže ministrica i dodaje da se to manje odnosi na glazbeno-scenske institucije, a više na muzeje i knjižnice, koji su se do sada financirali po inerciji. Ministarstvo će na jesen izraditi i novi zakon o javnim potrebama u kulturi koji bi trebao izbjeći paradoks da klasične institucije potražuju i fiksne troškove koji im ionako pripadaju po logici. Oni bi se ubuduće također više trebali posvetiti programima. O prijavama će odluke donositi nova kulturna vijeća od kojih ministrica ubuduće očekuje više rada i strateškog promišljanja. Pomoćnik ministrice Vladimir Stojisavljević istaknuo je i brojne posebne natječaje ministarstva, napose na području izdavaštva. Među njima je i natječaj za stimulaciju najboljih romanopisaca čiji se rezultati očekuju za dva mjeseca, a na koji je pristiglo gotovo pedesetak prijedloga.

Komentara 5

KR
kreont
15:50 02.07.2012.

Kako se to lijepo kod nas dijeli i podijeli. Nitko valjda ni ne upita isplativost i održivost samih projekata.

MA
Maroje2312
17:05 02.07.2012.

Treba financirati samo one projekte koje oplemenjuju čovjekov duh. Kojekakve nazovi umjetnosti,performanse i sl. treba zaobići.

PH
ponosni_Hrvat
10:46 03.07.2012.

Teško nama kad će komunisti odlučivati koliko je neka kulturna institucija dobra i korisna. Pokazali su to ukudanjem Vijeća za standardizaciju hrvatskog jezika i ukidanjem financiranja Bleiburgha, mjesta masovnog zločina nad Hrvatima.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije