Slučaj je htio da jedan od prvih, zacijelo “slatkih” protokolarnih obaveza novog pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića bude otvaranje 26. izdanja pulskog sajma knjiga i autora “Sa(n)jam knjige”. Knjige će se u Puli sanjati sve do nedjelje 13. lipnja na potpuno novim prostorima koje je sajam morao “osvojiti” zbog dobro poznatog koronskog odgađanja svog tradicionalnog prosinačkog termina.
Početak sajma koji je u ovom neuobičajenom izdanju posvećen poeziji potpuno je i pripao poeziji. Otvorio ga je nastup velikog hrvatskog pjesnika Petra Gudelja, koji je Večernjem listu dao opsežni autobiografski intervju objavljen u nedjeljnom broju.
Riječ je o klasiku hrvatske književnosti i po mnogima jednom od najboljih živućih hrvatskih pjesnika trajno inspirativnog opusa na koji još nije stavljena točka. Svjedoči to i Gudeljeva pjesnička autobiografija “Za svojim pjesmama” koju mu je objavila Školska knjiga i koju je Gudelj predstavio pulskoj publici uz pomoć Miljenka Jergovića.
Možda je baš pulski sajam prilika da ovaj pjesnik koji se nikada nikome, a ponajmanje oholoj hrvatskoj akademskoj kulturnjačkoj eliti nije nametao, postane poznatiji široj hrvatskoj javnosti koja je istinski zainteresirana za poeziju. Ali i da konačno zauzme dostojno mjesto u hrvatskoj književnosti kakvo mu po višedesetljetnim dometima i pripada.
Česti suradnik sajma Miljenko Jergović, uz Gudelja, pulskoj će publici približiti i djelo srpskog iznimno plodnog prozaika, uvijek intrigantnog Svetislava Basaru koji je ove godine osvojio prestižnu NIN-ovu nagradu romanom “Kontraendorfin” kojim je uzbudio srpsku akademsku literarnu i kulturnu zajednicu.
Roman su u Hrvatskoj upravo objavila 24 sata pa je dostupan i hrvatskim čitateljima, a Basara je među rijetkim piscima koji su NIN-ovu nagradu osvojili dva puta. Prvi je put NIN-ovu nagradu Basara osvojio romanom “Uspon i pad Parkinsonove bolesti” 2006. godine, a više je puta bio nominiran za tu nagradu u pravili se našavši i u užem izboru. Zanimljivo, jedino je Oskar Davičo tri puta dobio NIN-ovu nagradu za najbolji roman (iako se Davičo uglavnom percipira kao pjesnik), a po dva puta to je osim Basari uspjelo i Dobrici Ćosiću, Živojinu Pavloviću i Draganu Velikiću. Velikić će ove godine također biti gost pulskog sajma, na kojem se osjeća kao doma, ali samo u virtualnom izdanju, pomoću interneta. On će se tako pridružiti u Igoru Zirojeviću, Miroslavu Bertoši i Aljoši Pužaru u programu Istra ispod kore i predstavljanju “Theatrona Istra” u ponedjeljak popodne u Shipyard pubu.
Zahvaljujući poeziji, kao okosnici ovogodišnjeg sajamskog izdanja, u subotu navečer je u dvorištu tog puba zagrebački HNK izveo svoju predstavu-performans u cijelosti posvećen domaćim pjesnikinjama koje je odabrala nagrađivana autorica Monika Herceg.
Predstava “Ne čitaš žene” naišla na veliko odobravanje brojne pulske publike koja je napunila dvorište Shipyarda. Riječ je o gotovo multimedijalnoj predstavi koju je režirao ravnatelj Drame HNK Ivica Buljan, (ove će godine i on biti gost popularnog Doručka s autorom i njegovog voditelja Aljoše Pužara), koja je ovog proljeća prvo na sceni HNK-a u Zagrebu odlučno i više nego prezentno afirmirala domaća pjesnička ženska imena.
Poeziju pjesnikinja u Puli su interpretirale Olga Pakalović, Barbara Vicković, Ivana Boban, Luca Anić, Iva Jerković, Tesa Litvan, Ivanka Mazurkijević i Mirta Zečević. Glumice je glazbom popratio DJ Šimun Stankov te plesači Mateja Miković i Taiguara Goulart. Publika je mogla čuti stihove Sanje Baković, Olje Savičević Ivančević, Monike Herceg, Lidije Deduš, Ane Brnardić, Martine Vidaić, Dorte Jagić, Vande Mikšić i Marijane Radmilović, od kojih su neke i gošće ovogodišnjeg poetskog sajma.
Drama HNK sljedeće subote u istom kazališno osviještenom prostoru Shipyarda izvest će i program “Slavenski đardin” za koji izbor iz poezije slavenskih pjesnika potpisuju Monika Herceg i Mirna Rustemović, a u izvedbi recitala sudjeluju Slavko Juraga, Luka Dragić, Silvio Vovk, Alen Šalinović, Ivana Boban i Barbara Vicković.
Kako je pulski sajam uvijek drugovao i s drugim umjetnostima, u utorak će u Gradskoj galeriji samostalnu izložbu otvoriti Duško Šibl, koji će u Puli predstaviti i monografiju o svom radu, a dobit će i priliku za predstavljanje na Doručku s autorom.