Kipar Branislav Dešković slovi za najboljega hrvatskoga animalista XX. stoljeća. A svi koji mogu i žele provjeriti tu tvrdnju imaju priliku razgledati njegov skulpture u Salonu Galerije Antuna Augustinčića u Klanjcu. Branislav Dešković (Pučišća, 1883. - Zagreb, 1939.). Školovao se u Veneciji, Beču i Parizu, gdje je redovito izlagao na Salonu. Kao dobrovoljac otišao je u rat u Crnu Goru 1914. godine, a poslije u Rim, Ženevu i Pariz.
Strastveni lovac
Od 1921. godine živio je u Splitu. Kako navodi u katalogu Božidar Pejković, viši kustos i voditelj Galerije Antuna Augustinčića, Dešković je bio poznat kao strastveni lovac, što se odrazilo na njegovu umjetničkom radu. Najizrazitiji je animalist u hrvatskoj skulpturi, izrađivao je ponajviše kipove lovačkih pasa u raznim položajima, ali također i drugih životinja. Za boravka u Sarajevu 1910. dobio je nadahnuće u bosanskim likovima. Smatran je prvim impresionistom hrvatskog kiparstva. Zbog neuredna bohemskog života, psihički je obolio te naposljetku umro u vrapčanskoj bolnici. Djela su mu izložena u Zagrebu, Splitu i Bolu na Braču, u Galeriji umjetnina koja nosi njegovo ime. Ova je izložba nastala je u okviru međumuzejske razmjene između MHZ, Galerije Antuna Augustinčića i Centra za kulturu Brač te Galerije umjetnina Branislav Dešković.
Posvetili mu film
Koncepciju izložbe potpisuju ravnateljica bračkog Centra za kulturu Jasna Damjanović i voditelj bolske galerije Perica Doljanin, dok je za postav izložbe odgovoran Božidar Pejković. Izložene su sve 22 brončane Deškovićeve skulpture iz fundusa Galerije umjetnina Branislav Dešković, osim tri koje su smještene in situ na Bolu na Braču.
Uz izložbu se prikazuje i film u produkciji HTV-a "Skica za portret; Pas koji se češe". Izložba traje do 6. lipnja, otvorena svakodnevno od 9 do 17 sati.