Naši su krajevi i naši junaci sve češći likovi u svjetskim hit krimićima. Roman “Crta razdvajanja” Jeana-Christophea Rufina (Znanje, urednica Nataša Pejić, prijevod Dubravka Celebrini, 129 kuna) ipak se po mnogočemu izdvaja iz te literature. Ovdje su junaci humanitarci iz Francuske koji 1995. pokušavaju u Bosnu dovesti dva kamiona lijekova, zimske odjeće i hrane. Rat i Bosna – put za Kakanj – ovdje su mjesto na kojem se prelamaju ljudski karakteri, a autor ih stavlja u situaciju koja je njemu samom itekako dobro poznata.
Naime, sam Jean-Christophe Rufin liječnik je i humanitarac koji je za vrijeme rata bio u Bosni, u Kaknju. On je taj koji je na svoje oči vidio obitelji koje su, nakon što su im domovi razoreni, sklonište našle u visokim pećima termocentrale u Kaknju. Taj događaj motivirao ga je na ovu knjigu i taj je događaj u knjizi pokretač priče, koji ostaje skriven gotovo do kraja.
Jean-Christophe Rufin u ovom romanu, prateći petero vrlo različitih ljudi (Lionel i Maud su u ranim dvadesetima, članovi humanitarne organizacije, kao i Vauthier koji je u četrdesetima, dok su Marc i Alex, bivši vojnici, u tridesetima godinama) zapravo raskrinkava mnoge priče koje se kriju u tom svijetu humanitarne pomoći. On piše o motivima tih ljudi, o njihovim idealima, ali i o životnim izgubljenostima koje ih tjeraju na put u ratno područje. Piše i o njihovu osjećaju superiornosti, onom koji im pruža vjeru da su kao članovi humanitarne misije zaštićeni, sve dok ih kruta ratna stvarnost ne lupi po glavi. Naravno, ima tu i ljubavi, ljubomore, borbe za moć i prestiž, tako da dva kamiona na razrovanim cestama postaju svojevrsni simbol svih koji se iz najrazličitijih razloga miješaju u ratove, pokušavaju pomoći, a zapravo unose dodatni kaos. Humanitarne misije ovdje su raskrinkane kao misije bez humanosti i bez milosti, a kada to napiše humanitarac, treba mu vjerovati.