Ovogodišnji, šesti izdanja festival Organ vida traje dvostruko dulje nego prijašnjih godina i uključuje sedam izložbi, stručno-teorijski dio satkan od niza predavanja, panela, radionica te mnoštvo multimedijalnog sadržaja. Počinje 26. rujna i traje do 10. listopada na više lokacija u gradu Zagrebu - Laubi, Kuli Lotrščak, Galeriji Greta, Galeriji 512 (KIC), Dokukinu, Aplauz kulturna produkcija (Mosor) i Akademiji dramskih umjetnosti.
Projekti ovogodišnjih izabranih finalista nose društveno relevantne priče i većinom su vezane uz suvremena, društveno-politička pitanja i zbivanja na Istoku. Lek Kiatsirikajon istražuje Tajland i radnike koji su došli u Bangkok u potrazi za boljim životom koji nisu našli. Korejski fotograf Daesung Lee, koji trenutno boravi u Francuskoj, ukazuje na promjene koje su zahvatile otok Ghoramara, koji iz godine u godinu nestaje pod utjecajem klimatskih promjena i povećanjem razine mora. Na granici Nepala i Indije nalazi se grad Susta koji je zbog promjena toka rijeke doživio sličnu sudbinu, ali problematika ove priče zahvaća i netrpeljivost između te dvije zemlje.
O tome govori projekt nepalskog fotografa Prasiit Sthapita. Francuz Antoine Bruy i Ruskinja Danila Tkackenko krenuli su na put u potragu za ljudima koji su promijenili u potpunosti svoj način života i odselili daleko od gradova i onoga što nazivamo civilizacijom. Poznanstva koja su stekli na svojim dugogodišnjim putovanjima omogućila su im da ljude i svijet spoznaju na dotada nepoznat način. Intimniju priču o svojoj sestri kojoj je ozljeda mozga za vrijeme poroda uzrokovala nepovratnu traumu donosi Talijan Giovanni Cocco dok Britanac Guy Martin u svojem projektu istražuje utjecaje turskih sapunica na mlade i emancipaciju žena u Turskoj. Egor Roglev također se bavi mladima odnosno njihovim nadama i očekivanjima u kontekstu promjena u bivšem Sovjetskom savezu. Bosanski fotograf Mitar Simikić prisjeća se teških vremena provedenih u ratu i izbjeglištvu, a Alvaro Deprit posvećuje godine istraživanju svojih rođaka u Andaluziji.
Uz deset finalista, Organ Vida će u svojem katalogu predstaviti pet dodatnih, posebno pohvaljenih projekata. To su Willie Osterman (I am that), Alnis Stakle (Shangri-La), Olga Ingurazova (Scars od independence), Myriam Meloni (Behind the absence) i David Brunetti (Dreaming of Syria). Zanimljivo je da je prije nekoliko godina spomenuti fotograf i profesor Willie Osterman bio gost predavač na zagrebačkoj Akademiji dramske umjetnosti.
Na natječaj Organa Vida prijavilo se preko 200 fotografskih projekata iz 34 zemlje. Natječaj je trajao od 30. ožujka do 8. lipnja, a najviše prijava pristiglo je iz Hrvatske, a potom iz Ujedinjenog Kraljevstva, SAD-a i Italije.
>> Najjača fotografska imena u svijetu dolaze na Organ vida!
>> Kiril Golovchenko pobjednik 4. festivala Organ vida