Državni program nazvan "Knjige iza rešetaka" pruža zatvorenicima mogućnost da budu oslobođeni danima ili tjednima prije isteka kazne. Bolivija u svom kaznenom zakonu nema doživotnu, a ni smrtnu kaznu, no pritvor može trajati godinama zbog sporosti pravosuđa. Program je pokrenut u 47 zatvora koji nema novca za programe obrazovanja, reintegracije i socijalnih programa za zatvorenike, objavio je Ured pučkog pravobranitelje te andske države.
Do sada 865 zatvorenika sudjelovalo u programu čitanja kojim su poboljšali vještine čitanja i pisanja. Jedna od zatvorenica je Jaqueline, koja je pročitala osam knjiga u godinu dana i položila četiri testa čitanja. "Ovdje je zbilja teško ljudima poput nas koji nismo imali nikakvih prihoda i nemamo obitelj. Ovdje ima ljudi koji tek počinju učiti čitati i pisati", rekla je. Nadia Cruz iz Ureda pučkog pravobranitelja objašnjava da je svrha programa ohrabriti zatvorenike koji čekaju suđenje. "Važno je iako je smanjenje kazne relativno maleno i ponekad se mjeri u satima ili danima, ovisno o odluci Odbora.
No čitanje može biti i figurativni bijeg jer u Boliviji zatvorenici moraju raditi kako bi platili hranu koju pojedu i visoke troškove sudskog procesa, a uspiju zaraditi samo 8 bolivianosa (0,14 eura) na dan. Bolivijske kaznionice pretrpane su, higijenski uvjeti u njima su strašni, a prosvjedi učestali zbog nedostupnosti zdravstvene skrbi, navodi Human Rights Watch. U takvu okruženju čitanje može biti barem bijeg u mislima iz zatvorskih zidina, kaže Mildred, zatvorenica u ženskom zatvoru Obrajes. "Kada čitam, u doticaju sam s cijelim svijetom. Zidovi i rešetke tada nestaju", povjerila je.