Je li realno očekivati da će država osnovati muzej privremeno oduzete imovine? To se pitanje nameće nakon što je ovaj tjedan Alen Čičak (na fotografiji), zamjenik predstojnika Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), najavio da se zbog smanjenja troškova razmatra ta ideja, jer održavanje i čuvanje 1200 umjetnina u vlasništvu bivšeg premijera Ive Sanadera, Nadana Vidoševića i ostalih državu stoji 200.000 kuna godišnje.
Voditi računa o dozvolama
Povjesničarka umjetnosti Ivanka Reberski stava je da o toj ideji treba promisliti.
– Ne vjerujem da osnivanje novog muzeja državu može stajati jeftinije od 200.000 kuna godišnje, prvenstveno stoga što osim prostora primjerenog za držanje umjetničkih djela, treba zaposliti i osobu koja će se brinuti o njima, treba plaćati hladni pogon muzeja, urediti depo... Koliko god ideja bila opravdana, jer čuvanje i osiguranje umjetnina nije jeftino i bilo bi dobro kad bi umjetnine vratile dio ulaganja u njih, još nisam čula da je negdje u svijetu osnovan takav muzej – kaže povjesničarka umjetnosti Ivanka Reberski. Osim toga, smatra, važno je voditi računa i o dozvolama za izlaganje umjetnina u tuđem vlasništvu.
Upravo to je jedna od teškoća koje navode i u DUUDI-ju. "Svjesni smo da ideja iziskuje elaborat i modalitet postupanja, eventualnu promjenu zakonodavnog okvira, dozvole suda ili vlasnika u odnosu na privremeno oduzetu imovinu. Stoga je rano govoriti o rokovima realizacije. Ali svakako se ide u smjeru smanjenja postojećeg troška, te je ideja o 'muzeju privremeno oduzete imovine' jedan od mogućih smjerova", napisala je Ivana Vojta iz DUUDI-ja.
Nemaju informacije
Iako je Alen Čičak najavio da je ideja o osnivanju muzeja nastala u dogovoru s kolegama iz Ministarstva kulture, glasnogovornica Nataša Petrinjak odgovorila nam je da nemaju nikakvu informaciju o takvoj inicijativi.
>> Osniva se muzej za umjetnine oduzete Sanaderu i Vidoševiću?
Zato sto u svijetu nepostoji HDZ