Salvator Mundi (Spasitelj svijeta), sliku Leonarda da Vincija za koju se stoljećima mislilo da je uništena, sada očekuje izlaganje u londonskoj Nacionalnoj galeriji u sklopu izložbe Leonardovih slika.
Pravo podrijetlo slike koja prikazuje Isusa Krista, a napravljena je oko 1500. godine, otkriveno je tek u posljednjih pet godina.
– Mogućnost da je to Leonardo bila je gotovo nemoguća, poput sna – opisao je svoje osjećaje za CNN Robert Simon, newyorški trgovac umjetninama i stručnjak za Leonardova djela, koji pri prvom pogledu na sliku nije ni pomislio da je riječ upravo o Spasitelju.
Poznato je da je slika bila u vlasništvu engleskog kralja Karla I. i drugih kolekcionara prije no što je 2005. godine dana Simonu na proučavanje. Upravo je on otkrio njezino pravo podrijetlo, međutim isprva je mislio da je riječ o radu jednog od Leonardovih suradnika ili učenika.
Istina je počela izlaziti na vidjelo kako su Simon i njegova suradnica Dianne Dwyer Modestini počeli istraživati pojedine slojeve boje. Infracrvene zrake pokazale su da su neki elementi slike bili skicirani u različitim položajima, a Leonardo je radio upravo na taj način. Drugi ključan trag krio se u Isusovim uvojcima, koji su jako nalikovali drugoj Leonardovoj slici – Svetom Ivanu Krstitelju.
– Kako smo dodavali sve više stvari u jednadžbu, počeli smo govoriti jedan drugome: "Ovo mora biti Leonardo" – istaknula je Dwyer Modestini.