U moru sjajnih novih izdanja na ovogodišnjem Interliberu izdvaja se pomalo neočekivana senzacija: hit-strip “Pasančevo proročanstvo” talijanskog autora Michelea Recha, poznatijeg po pseudonimu Zerocalcare.
Taj ilustrator novina Liberazione i strip-bloger u životu se bavio najrazličitijim crtačkim i mentorskim poslovima, dok 2011. godine nije odlučio objaviti svoju prvu grafičku novelu, crno-bijeli album “Pasančevo proročanstvo” za koji je jedva pronašao izdavača i kojem je predviđao vrlo ograničen uspjeh.
Svijet političke korektnosti
Dogodilo se sasvim suprotno: generacije koje su odrastale osamdesetih i devedesetih snažno su se identificirale s njegovim likom, crtačem koji se teško nosi s užasima odraslosti, imperativima političke, ekološke i druge korektnosti, ljubavnim neuspjesima i socijalnim nemuštostima, strahom od toga što mu donosi budućnosti... Glavni protagonist sam je autor, nesiguran i beznadno zaljubljen u Camille, djevojku koja umire već na početku stripa. Ravnopravni junak njegov je zamišljeni prijatelj, pasanac koji utjelovljuje njegove nesigurnosti i koji ga prati u stopu. U samo pet godina “Pasančevo proročanstvo” pročitalo je više od stotinu tisuća ljudi, prošle godine dobilo je filmsku ekranizaciju nagrađenu na velikom festivalu u Veneciji, a navodno se po istom predlošku priprema i TV serija.
Garantirano mami osmijeh
Prvi hrvatski prijevod “Pasančeva proročanstva” u nakladi Udruge CRŠ miljama je daleko od skromnog izdanja s početka priče: veliko, tvrdoukoričeno izdanje sadrži i potpuno novu uvodnu priču napisanu 2017. godine, u kojoj se autor iz budućnosti obraća autoru iz prošlosti, predviđajući mu međunarodni uspjeh i upozoravajući ga na zamke koje mu se nalaze na putu.
Ako nikad niste čuli za Zerocalcarea, ne brinite se. “Pasančevo proročanstvo” idealan je način za upoznavanje s njegovim radom, priča koja će vam garantirano izmamiti osmijeh na lice, a možda i pokoju suzu.