Nakon nastupa Simfonijskog orkestra i Zbora HRT-a u Bruxellesu uoči Dana državnosti, dan nakon praznika u Budimpešti se dogodila još ljepša i brojem sudionika veća demonstracija kulturne diplomacije. U velebnoj budimpeštanskoj Palači umjetnosti u organizaciji hrvatskog veleposlanstva u Republici Mađarskoj gostovao je orkestar Zagrebačke filharmonije, pokrovitelji su bili predsjednici obje države, a financijsku podršku dali su Ministarstvo kulture RH, Grad Zagreb te brojni hrvatski i mađarski sponzori.
Hrvatska i Višegradska skupina
Diplomatski preludij glazbenoj večeri dogodio se u mađarskom Ministarstvu vanjskih poslova gdje je predstavljena zajednička deklaracija o suradnji na svim poljima Hrvatske i zemalja Višegradske skupine koju čine Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska. Visoki predstavnici tih zemalja, kao i čitav diplomatski zbor Budimpešte preselio se potom u Palaču umjetnosti pred kojom su se vijorile zastave Mađarske, Europske unije i Hrvatske. Veličanstven nov kompleks na obali Dunava u kojem je smješteno nekoliko kapitalnih mađarskih kulturnih institucija doista je te večeri bio pretvoren u najljepše moguće kulturno i diplomatsko predstavništvo Republike Hrvatske čiji je veleposlanik Gordan Grlić Radman srdačno dočekivao i pozdravljao goste na prijemu na koji se, kao i na koncert, odazvalo preko tisuću ljudi.
Nakon što je orkestar pod ravnanjem maestra Pavla Dešpalja odsvirao hrvatsku i mađarsku himnu, na pozornici su lijepe riječi jedni drugima, kao i svima nama u Hrvatskoj, uputili najprije mađarski, pa poljski ministar vanjskih poslova, koji su se tog dana izmijenili u predsjedanju Višegradskom skupinom, te hrvatski ministar pravosuđa Orsat Miljanić.
Izvrstan mađarski zbor
Pod geslom \"Mađarska pozdravlja, Hrvatska zahvaljuje!\" koncert je počeo Simfonijskim kolom Jakova Gotovca, a kao znak pažnje domaćinima potom su izvedeni Kodalyjevi Plesovi iz Galante. U drugom dijelu večeri dobra kulturna diplomacija došla je do izražaja i u sastavu izvođača. U koncertnoj dvorani koja nosi ime Bele Bartoka Zagrebačkoj filharmoniji pridružio se izvrstan Mađarski nacionalni zbor koji djeluje pod okriljem Mađarske nacionalne filharmonije, a uz hrvatske solistice Valentinu Fijačko i Helenu Lucić Šego, koje su osvjetlale glazbeni obraz Hrvatske, nastupili su mađarski tenor Attila Fekete i bas Istvan Racz. Nažalost, u izvedbi Beethovenove Devete simfonije, a osobito u prva tri stavka, naš se orkestar, najblaže rečeno, nije proslavio, no to nije previše smetalo ipak većim dijelom neredovitoj koncertnoj publici koja je sve na kraju pozdravila dugim i srdačnim pljeskom. Što se diplomacije i protokola tiče, bila je to nadasve uspješna večer za Hrvatsku, a filharmonijski orkestar će priliku za popravljanje glazbenog dojma imati već 1. srpnja na još jednom sličnom slavljeničkom koncertu u Beču.