Warhol privlači tisuće posjetitelja u Graz

Andy Warhol
11.10.2009.
u 22:45

Izložba “Warhol Wool Newman - Painting Real/Screening Real Conner Lockhart Warhol” priča je o američkoj poslijeratnoj kulturnoj sceni i Warholu koji je od 60-ih godina imao velik utjecaj na američke umjetnike.

Oko tisuću posjetitelja dnevno tijekom prvih desetak dana od otvorenja 26. rujna ušlo je u atraktivnu zgradu Kunsthaus u Grazu – odmila zvanu Prijateljski Alien – na još popularniju izložbu djela američkih umjetnika na čijem je čelu megapoznati Andy Warhol.

Velik utjecaj
Tim podatkom u Grazu nam se pohvalio kustos izložbe Peter Pakesch, ravnatelj Kunsthausa, naglašavajući kako posjetitelji dolaze u velikom broju jer je Warhol izuzetno poznata osoba, a puno mladih pokazuje da im je i danas jako blizak. Stoga nije ništa neobično da Graz i nakon uspješno odrađene uloge Europskoga grada kulture 2003. niže atraktivne programe u Kući umjetnosti.

Izložba “Warhol Wool Newman - Painting Real/Screening Real Conner Lockhart Warhol” priča je o američkoj poslijeratnoj kulturnoj sceni i Warholu koji je od 60-ih godina imao velik utjecaj na američke umjetnike, a mnogi se inspiriraju njegovim radom sve do kraja 20. st. Kao autor slogana o petnaest minuta slave, Warhol je nadmašio sve kritičare jer je bjelodano da se njegova slava održala sve do danas.

– Ovdje u Kunsthausu u Grazu željeli smo pokazati koliko je on utjecao na druge, kao i koliko je na Warhola utjecao primjerice Barnett Newmann čija su minimalistička djela bila znatan pomak u američkom slikarstvu. Umjetničko stvaralaštvo slikara i fotografa Christophera Woola (r. 1955. u Chicagu), koji od 70-ih živi u New Yorku, svakako korespondira s Warholom koji je u tom gradu 20 godina prije imao svoj čuveni atelijer Factory. Značajan je bio utjecaj na mlađe generacije.

Zato je na izložbi mlada Sharon Lockhart s videom “Dvostruko vrijeme”, gdje usporenu priču o skupljačima školjaka projicira istodobno na dva ekrana, te film “Exit” o masovnom odlasku radnika s posla. Ona je dobar primjer jer je njezin rad proizašao iz fascinacije filmovima Andyja Warhola, tumači kustos P. Pakesch.

Nekoliko razina

Izložba oslikava međusobne utjecaje umjetnika na nekoliko razina. Jedna je linija razvoja medija od slikarstva prema filmu i videu, pa publika može gledati prvi Warholov 54-minutni video “Poljubac” iz 1963. u kojem je spojio 13 prizora ljubljenja. Druga je linija komentari slavnih poput Marilyn Monroe ili Jackie Kennedy, čije je ukočeno lice sa sprovoda suprugu umnožio 12 puta. Slova, reklamni slogani i stihovi pjesama zaokupili su Christophera Woola na velikih crno-bijelim slikama u kojima su slova jedini elementi.

– Ovu važnu izložbu pripremali smo godinama. Radove smo posudili iz muzeja u Londonu, Zürichu, New Yorku, ali i od privatnih kolekcionara – kaže Peter Pakesch.

Ključne riječi

Komentara 2

Avatar marsicoz
marsicoz
10:08 12.10.2009.

nek se zagrebački muzealci odšeću do metropole graza da vide kak se to radi

I4
IQ 40
23:48 11.10.2009.

U Grazu Andy Warhol, u Skopju Salvador Dali, kod nas, u ZG Halid Beslic

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije