Pali idoli?

Željno iščekivani novi album Kings Of Leona anti-klimaks godine

Kings Of Leon
24.10.2010.
u 17:27

Nakon izlaska najnovijeg, petog albuma Kings of Leon “Come Around Sundown” očito je da kritika i tzv. struka gube jednog od svojih najvećih suvremenih miljenika, jer se KOL potvrđuju kao srednjostrujaški pop-rock za mase.

Kako se možda najiščekivaniji glazbeni događaj godine pretvorio su antiklimaks godine? Nakon izlaska najnovijeg, petog albuma Kings of Leon “Come Around Sundown” očito je da kritika i tzv. struka gube jednog od svojih najvećih suvremenih miljenika, jer se KOL potvrđuju kao srednjostrujaški pop-rock za (stadionske) mase. Put je započet već prethodnim albumom “Only by the Night” iz 2008. godine nakon kojega su se ljubitelji njihovih ranih albuma nadali da će imitiranje U2 i Coldplaya biti vjerojatno prolazna faza. No, album je prodan u 2,5 milijuna primjeraka, ulaznice za koncerte u najvećim dvorana svijeta rasprodaju se u nekoliko minuta, a tome je očito teško odoljeti. Ipak, ne može se reći da se sastav nije trudio. Za početak, na “Come Around Sundown” nema pjesme koja bi zvučala približno glazbenim i produkcijskim idiomima hitova za masovnu potrošnju “Sex on Fire” i “Use Somebody” s prošlog albuma, zbog čega vjerojatno ni široka publika neće biti najzadovoljnija.

Zvuk je prljaviji, što se najbolje osjeća u produkcijskom prigušivanju hitoidnosti “Mary”, himničkom popizmu iz dana vokalnih bendova pedesetih i početka šezdesetih koji bi na prošlom albumu djelovao sladunjavije (i, u konačnici, vjerojatno privukao više uha nego što će ovako). “Back Down South” i prozračna “Beach Side” pokazuju da su trojica braće i rođak Followill išli u pjesmama za konkretnim argumentima da u intervjuima mogu tvrditi kako se tim albumom vraćaju svojim ranim albumima, ali one ostavljaju dojam da su ovdje više iz svjesne namjere nego iz grča i potrebe nastajanja, kakav je slučaj s pjesmama s njihova prva dva albuma “Youth and Young Manhood” i “Aha Shake Heartbreak”. Daleko je to od pokušaja pravog vraćanja vlastitim korijenima korijenskog rocka albuma “Exile on Main Street” Roling Stonesa. Na potpunom povratku, uostalom, i ne treba inzistirati uzme li se u obzir genijalnost njihova najzrelijeg, mračnog i teškog trećeg albuma “Because of the Times”, na kojem su napravili savršeni spoj tradicije i svojih izvanprimarno rokerskih nadahnuća, te autorskih i sviračkih potencijala.

Jesu li izgubljeni za povratak? Bend koji snimi “Because of the Times” ne može biti izgubljen, samo mu treba zabraniti slušanje New Ordera, U2, Coldplaya i The Cure, pustiti ih da odrade još jednu arensku turneji, a potom da o svemu dobro razmisle. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije