RAZGOVOR Zlatko Bourek poslije premijere “Svetog Vlaha” na ovogodišnjim Dubrovačkim ljetnim igrama

Zlatko Bourek: Činite djecu, a ne rat!

kul_bourek.jpg
import
24.07.2006.
u 16:37

Zlatko Bourek rođen je 1929, ali poput djeteta prepun je ideja za nove filmove, predstave, slike, skulpture... Zacijelo je naš najveći autoritet za lutkarstvo, njegov i Stoppardov “Hamlet” u izvedbi ITD-a najigranija je hrvatska predstava u inozemstvu. No, Bourek sedam godina nije režirao u Zagrebu! Premijera “Svetog Vlaha”, koju je ostvario u suradnji s Lukom Paljetkom, bavi se povezivanjem dubrovačkih predaja o Orlandu i Vlahu, o ratničkom i ljubavničkom principu koji brani i gradi Grad.

VL: Radeći predstavu o dubrovačkom zaštitniku sv. Vlahu, jeste li strahovali hoće li Dubrovčani moći podnijeti Vaš sardonični teatar o njihovim svetinjama?
BOUREK: Ja sam se osigurao uzevši za suradnika Luku Paljetka koji je stopostotni Dubrovčanin. On obožava svog sv. Vlaha, a ja obožavam sv. Blasiusa, o njemu najbolje mislimo i njemu smo u čast sve ovo napravili. Jedino iz ljubavi dopustili smo sebi da budemo malo ležerniji. Budući da je Orlando najamni vojnik, nije nam toliko drag, pa smo se malo s njim poigrali. Ratnik mora braniti grad, ali kad je to obavljeno, ljubav je najvažnija i zato “činimo ljubav, a ne rat!” Već smo u Dubrovniku radili predstavu “Orlando Maleroso”. Lonza je tada bio fantastičan Orlando. Naša je poruka ratnicima: Dosta je sad, činite djecu i napučite ovu zemlju koja je stradala!

VL: Je li bilo teško doći na Igre, jer lutkarstvo je rijedak gost kazališnih festivala?
BOUREK: Jest, ali eto baš moj “Orlando Maleroso” poslije Dubrovnika odigran je u njujorškoj “La Mammi”. Ova vrst kazališta figura izvrsno pristaje svakom gradu uz more, ali i uz moju Slavoniju... Zamislite, Beč je za Austro-Ugarske svojim časnicima zabranio da u Sarajevu gledaju Karađoza. Ovo kazalište koje njegujem starinsko je i mladom će svijetu biti izuzetno moderno. Nama starim kurjacima, Luki i meni, i red je da poučimo mlade ljude.

VL: Ove godine Igre su se otvorile u različitim smjerovima. S jedne strane dvije antičke drame, s druge lutke, s treće Fabre koji oblikuje skulpture ljudskim kostima i mrtvim kukcima...
BOUREK: I. Kunčević i I. Prlender imaju nerv, bilo bi lijepo da imaju i dovoljno solada. Problem jest i to što je u Dubrovniku danas teško raditi ambijentalni teatar zbog gužve. Primjerice, “Vlaha” sam želio igrati na otvorenom, ali je zbog vreve premješten u Sponzu.

VL: Dobro je da ponovo predajete lutkarstvo na ADU!
BOUREK: Oba Medvešeka su moji studenti i već na prijamnom ispitu dao sam im štap u ruke i s njim su činili čuda. Vitomira Lončar također je vražja i borbena cura... Lutkarstvo je odličan lakmus, jer se u njemu lako otvaraju i po prirodi stidljive osobnosti a nadareni pojedinci. Želio bih podići zanatsku razinu u hrvatskom kazalištu. Njemu ne trebaju računala, nego majstori, zanatlije, kitničari, šusteri, šnajderi koji čuda čine svojim rukama. Slabe su plaće. Pedesetih je postojao u nas status državnog majstora.

VL: Imate li osobnih želja?
BOUREK: Samo da budem zdrav. Sad sam u toj fazi (smijeh)!


Sedam gladnih krava

VL: Najveći ste autoritet kad je posrijedi lutkarstvo u nas. Čini se da ipak teško dobivate režiju u institucionalnim kazalištima. Zašto?
BOUREK: Možda sam i sam kriv jer sam izbirljiv. Volim birati što ću raditi. Optimist sam, nadam se da će tih sedam gladnih krava, koje su iza mene u Zagrebu bez režije, proći. Ne tužim se, prije bi se moglo reći da sam žalostan, nego da sam ljut. Dok imam kontakt s glumcima koji jedva čekaju da rade sa mnom, ne bojim se. Moj problem nisu direktori, oni su čeljad koja dođe, prođe, poneki shvati pogreške pa ih pokuša popraviti...


Ljubomoran na skulpturu

VL: Po vokaciji ste kipar, školovani kao slikar, majstor crtanoga filma, jedan od očeva “Profesora Baltazara”... Što Vam je najvažnije?
BOUREK: Najvažnije mi je ono po čemu me ljudi najmanje znaju, a to je skulptura! Nju ljubomorno čuvam i nju ne moram raditi da bih zaradio novac. Sretan sam, jer sve što radim – svemu se veselim.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije