Biti u braku sa pušačem značajno povećava rizik od moždanog udara, čak i ako sami niste pušač, utvrdili su znanstvenici sa Sveučilišta Harvard. Oni su provjeravali podatke više od 16 tisuća osoba, a otkriveno je da rizik povećan za 72 posto nepušačima u vezi s pušačima.
Opasnost od moždanog udara pušačima je davno poznata, ali postoji vrlo malo studija koje su istražile rizik pasivnog pušenja.
Od početaka zabrana pušenja u mnogim zemljama svijeta, vlastiti dom postao je gotovo jedino mjesto na kojima pušač može uživati u nikotinu čime zapravo ubija svoga partnera.
Studija je proučavala osobe starije od 50 godina i njihove bračne partnere u periodu od devet godina. Kada su rezultati prilagođeni faktorima koji utječu na moždani udar, utvrđeno je da se nepušači koji žive s pušačima izlažu golemoj opasnosti od moždanog udara.
Kod osobe koja nikada nije pušila, a živi sa pušačem, rizik od moždanog udara porastao je za 42 posto. Da je ta osoba u nekom dijelu života pušila pa prestala rizik se time povećava na 72 posto.
Biti u braku s bivšim pušačem naravno ne povećava rizik za moždanim udarom što ukazuje na to da će rizik nestati ako partner pušač prestane pušiti.
(I.Vi)