GUBITAK KOSE

Androgenetska alopecija: Upornost je ključna u liječenju

ćelavost (1)
Patrik Macek/PIXSELL
30.09.2013.
u 11:06

Općenito je prihvaćeno da gubitak kose češće pogađa muškarce nego žene. No, istraživanja izjednačavaju učestalost te pojave kod oba spola.

Alopecia androgenetica izuzetno je čest poremećaj koji pogađa muškarce i žene. Androgenetska alopecija tj. muški tip ćelavosti koji se pojavljuje u muškaraca i u žena najčešći je oblik ispadanja kose. Naziv androgenetska alopecija upućuje na utjecaj muških spolnih hormona (androgena) na folikul dlake vlasišta u genetski predisponiranih osoba. Alopecijom je zahvaćeno oko 50% muškaraca i nešto manje žena u dobi iznad 40 godina. Postoji i alopecia areata (kružno ispadanje kose), prirođeni, traumatski, stečeni gubitak kose. Prof. dr. sc. Andrija Stanimirović kaže da je ispadanje kose kod androgenetske alopecije prouzročeno kombinacijom genetske predispozicije i dovoljne razine cirkulirajućih androgena (androgeni su steroidni hormoni koji se normalno stvaraju u nadbubrežnoj žlijezdi i jajnicima te pretvorbom iz prethodnika u perifernim tkivima):

– Ovaj se proces kod muškaraca vrši uz normalne razine androgena u serumu, dok se kod žena nalaze povišene vrijednosti cirkulirajućih androgena. Povišene vrijednosti androgena u serumu u žena nisu obligatan nalaz čak ni pri izraženoj kliničkoj slici. Na molekularnoj razini može biti riječ o povišenoj osjetljivosti androgenih receptora na normalne razine hormona ili pak o povećanom stvaranju androgena u ciljnom tkivu (folikul dlake). Poglavito je androgenetska alopecija u žena izražena kod sindroma policističnih jajnika (PCOS), najčešćeg endokrinološkog poremećaja u žena (učestalost 15 do 22%). Uz alopeciju, kod sindroma policističnih jajnika izraženi su i drugi simptomi hiperandrogenizma, a to su akne i neredoviti ciklusi, a jajnici su na ultrazvučnom pregledu policistični.

Uspjeh u terapijama postoji, ali treba biti uporan. Nužno je liječenje od 18 do 24 mjeseca. Doktor Stanimirović objašnjava da se terapija androgenetske alopecije dijeli na topičku i sistemsku:

– Od topičkih preparata aplicira se minoksidil u obliku 2-postotnog i 5-postotnog losiona, estrogeni (17-alfa estradiol) i spironolakton. Prvi znaci poboljšanja zapažaju se nakon četiri mjeseca terapije minoksidilom, a puni učinak nakon jedne godine. Umjereni do izraziti porast kose vidljiv je u 30 do 35 posto pacijenata. Sustavnu terapiju androgene alopecije čini oralna hormonalna kontracepcija te antiandrogeni-finasteridi i ciproteron acetat. Ciproteron acetat (CPA) primjenjuje se peroralno kao monoterapija, u dozi od 50 do 100 miligrama dnevno, najčešće prvih deset dana menstrualnog ciklusa ili u kombinaciji s etinilestradiolom (Diane 35®) u obliku standardne oralne kontracepcije. Učinak terapije vidi se nakon šest mjeseci, a uobičajeno je trajanje terapije oko dvije godine. Učinkovita je, ali za sada bez kontroliranih većih studija, oralna kontracepcija i to kombinacija etinilestradiola i drospirenona (Yasmin®), u istom trajanju terapije od oko dvije godine – ističe doktor Stanimirović.

Za zdravu i kvalitetnu kosu izuzetno je bitna i prehrana.

– Nutrijenti odgovorni za lijepu i zdravu kosu esencijalne su masne kiseline, posebice omega-3 masne kiseline, vitamini B6, B12 i folna kiselina te proteini u adekvatnim količinama. Omega-3 masne kiseline organizmu možemo osigurati plavom ribom poput tune, srdele, skuše ili konzumacijom orašastih plodova i sjemenki. Dobri izvori vitamina B6 su banane, krumpir i špinat. Folnu kiselinu dobivamo iz svježeg voća i povrća, a vitamin B12 i proteine iz mesa, mlijeka, ribe i jaja. Treba izbjegavati naglo mršavljenje te pridržavanje dijete koju karakterizira izgladnjivanje jer kosu može učiniti krhkom i potaknuti njezino ispadanje, najčešće zbog nedostatka omega-3 masnih kiselina, ali i cinka koji također ima važnu ulogu za zdravlje kose – zaključuje nutricionistica Sandra Krstev Barać.  

>> Dijabetičari će šećer kontrolirati - u suzi!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije