Može li se ocat smatrati novom superhranom?
Ovo pitanje sve češće se provlači među stručnjacima kada je riječ o zdravim namirnicama. I izgleda da bi se za ovu priču moglo reći “gdje ima dima, ima i vatre”...
Zašto je tome tako?
Mogućnost i upotreba octa doista je raznolika – sastavni je dio mnogih salata i jela, koristimo ga u pripremi zimnice, ali i kod čišćenja. Institut prehrambenih tehnologija (IFT) objavio je izvješće u magazinu Journal of Food Science prema kojem određene vrste octa zapravo mogu imati značajne zdravstvene beneficije. Prema studijima navedenim u članku, ocat je bogat antioksidansima koji mogu usporiti proces starenja, pa čak i razvoj određenih vrsta raka te degenerativnih bolesti mozga.
Autori izvješća spominju i antibakterijska svojstva octa, njegovu sposobnost da umanji učinke dijabetesa te njegov doprinos kardiovaskularnom zdravlju i krvnom tlaku. Prema izvješću, ocat pomaže i atletičarima da se oporave nakon teških fizičkih napora, ali i da svakodnevno konzumiranje određenih vrsta octa pomaže kod smanjenja apetita.
Naravno, sve ovo, upozoravaju s IFT-a, potrebno je još istraživati te potvrditi tvrdnje o zdravstvenim prednostima octa, prenosi Huffington Post.
No, i domaći stručnjaci slažu se kako određene vrste octa mogu imati prednosti za zdravlje.
– Antioksidativni učinak ima vinski ocat koji u sebi sadrži pigmente fenole, polifenole, antocijan i dr. od grožđa koji su upravo izvor tih odličnih sastojaka za naše zdravlje. Ocat je namirnica koja u prehrani služi za začinjavanje jela pa se ne konzumira u nekim većim količinama, postoji teorija o topljenju masti octom, što može biti točno do neke granice i kod nekih ljudi – objašnjava nutricionistica Mirna Trumbetaš za magazin Moje zdravlje.
Ističe kako ocat ima antibakterijsko djelovanje pa je alkoholni odličan za čišćenje gotovo svega u domu:
– Puno je bolji od ostalih sintetskih sredstava za čišćenje koja su iznimno toksična pri udisanju i na koži. U svakom slučaju rekla bih da je ocat antibakterijsko sredstvo i antioksidans, da se koristi u umjerenim količinama i, naravno, što boljeg podrijetla – domaći, jabučni ocat ili kvasina su najbolji.
Vrste octa koje se koriste su voćni, najčešće jabučni, vinski i mirisni ili aromatizirani – aceto balsamico. Alkoholni bih ipak ostavila za čišćenje.
>>15 prljavih problema koje će s lakoćom riješiti soda bikarbona
>>6 supernamirnica koje baš i nisu super: Mogu izazvati artritis i probleme sa štitnjačom
ja sam s jabučnim ocatom skinuo giht na normalu i preporučujem ga svima popite kašikicu kad god možete