Većina ljudi ne može ni zamisliti buđenje bez šalice kave, no manje je poznato kako brzo aparati i razna kuhala za kavu mogu postati leglo bakterija i plijesni.
To je potvrdilo i nedavno istraživanje američke udruge National Sanitation Foundation koje kaže da upravo oni spadaju među najprljavije predmete u kućanstvu - jer zbog topline i vlage pružaju idealne uvjete za razvoj raznih bakterija i gljivica, odnosno plijesni.
Barista iz tvrtke Califia Farms Morgan Eckroth kaže da je posudu u kojoj se kava kuha - a koja se kod većina aparata za espresso kao i za instant kavu može odvojiti - najbolje prati ručno.
Prijavite se na vrijednu nagradnu igru i osvježite svoj dom uz Mirjanu Mikulec i Retro Design
- Većina tih posuda ima duplu stijenku koja se u perilici može oštetiti, pa uvijek savjetujem njihovo ručno pranje - kaže Eckroth koji napominje da ih je najbolje prati vrućom vodom i blagim deterdžentom za suđe.
- Svaki put kad upotrijebite aparat za kavu, ručno operite 'lonac', i dobro ga isperite da ne ostane okus sapunice - rekao je za Huff Post.
Lonac na aparatima, kaže, najčešće je napravljen od tvrde plastike koja s vremenom počinje zadržavati okuse, pa ga nježno istrljajte i sa spužvom.
Svakih 10 dana temeljito očistite aparat
To znači da koristite proizvode poput praška za čišćenje kafe aparata koji pomažu ukloniti masnoću i ostatke kave, i to tako da prašak stavite u lonac kao da je mljevena kava, pa pustite da sam odradi ciklus pranja.
- Na taj način sva ta tekućina s praškom prolazi kroz sve dijelove - objasnio je barista.
Svakih mjesec do dva aparat očistite od kamenca
Kamenac može blokirati protok vode i smanjiti temperaturu pri pripremanju kave, pa ga očistite tako da kroz aparat tri puta pustite tekuću vodu i kupovno sredstvo za čišćenje ili bijeli ocat - savjetuje Eckroth.
U samo nekoliko sekundi u dućanu možete provjeriti svježinu mesa prije kupovine!