U azilu u Dubravici pokraj Zaprešića uvijek je puno napuštenih pasa, no svi koji se o njima brinu ne pamte da je ikad bilo toliko štenaca. Trenutačno skrbe za 34 štenca u dobi do tri mjeseca te 20 štenaca u dobi od tri do šest mjeseci.
Nema odaziva
Volonteri zaprešićke Udruge za zaštitu životinja Šapica uzalud zovu upomoć. Nitko se nije odazvao ni apelu za privremenim udomljavanjem onih najmanjih, još necijepljenih i najosjetljivijih.
– Unatoč svemu što smo za njih napravili ipak su nam neki štenci uginuli – kaže Aleksandra Ivanov, predsjednica udruge. Ističe kako Dubravica, uza sve napore volontera i svu veterinarsku skrb koju pruža Veterinarska stanica Zaprešić, nije mjesto na kojem bi štenci trebali odrastati. No stanovnici okolnih mjesta to nikako ne shvaćaju pa probleme neželjenih psećih prinova prebacuju na azil. I to u doslovnom smislu – pod okriljem noći štence prebacuju preko ograde azila.
– Jedno smo jutro u kućici pokraj ulaza pronašli kujicu i šest štenaca. Onaj tko ih je ostavio čak se pobrinuo da negdje ne odlutaju pa je dobro zatvorio ulaz u kućicu – kaže A. Ivanov. U Dubravici je sklonište pronašlo čak šest kujica sa štencima. Jedna od njih, mješanka kokera Mima, nije preživjela. Borila se, svjedoče volonteri, samo dok se nije uvjerila da su njezini potomci u dobrim rukama i da se netko brine za njih. A onda se predala i zaspala. Tko zna, možda i od tuge što je odbačena u danima koji su za nju trebali biti najveseliji.
Trebaju domove
Kako bi brojnim štencima makar malo olakšali i uljepšali odrastanje iza zidova azila, volonteri i djelatnici azila i prostor prilagođavaju njihovim potrebama. Maleni psići izvode se na sunce kad god je to moguće, a neki od vanjskih boksova pretvoreni su u pravi pseći vrtić. Okruženi su ljubavlju i brigom, ali hitno su im potrebni domovi, kaže predsjednica udruge. Dodaje kako je i ovo dokaz da se problemi neželjenih štenaca uspješno mogu riješiti samo sterilizacijama, odnosno kastracijama.