Večernjakova novinarka u Pivki

Ušli smo u podmornicu nekadašnje jugoslavenske vojne mornarice. Pogledajte što smo vidjeli...

Jugoslavenska podmornica P-913 Zeta
Foto: Linda Draškić
1/8
19.03.2016.
u 07:00

Riječ je o manjoj podmornici u kojoj je boravilo četiri člana posade, a bila je namijenjena za operacije u priobalnom pojasu. Zavirili smo unutra...

Park vojne povijesti Pivka je novi brzo razvijajući muzejski turistički centar koji svojim posjetiteljima nudi jedinstveni pogled u nacionalnu i svjetsku povijest kroz jedinstveni pogled na eksponate zbirke tenkova, vojne artiljerije, zrakoplova...

U nekadašnjem zapovjedničkom objektu "Komanda" nalazi se turističko–informativni centar, muzejska trgovina i restoran. Riječ je o bivšoj vojarni koja je propadala nakon što je iz nje iselila vojska JNA. Lokalna zajednica slovenske Pivke tražila je rješenje da ovom kompleksu vrati život. Krajem devedesetih godina, po završetku rata, slovenska je vojska uništavala stare tenkove i vojnu opremu od kojih su mnogi datirali još iz vremena II. svjetskog rata.

Povjesničari su se žestoko usprotivili ovim potezima slovenske vojske i naglašavali kako je to dio povijesti koji je svakako potrebno sačuvati. Spojio se tako interes lokalne zajednice da sačuva ovaj vojni kompleks te vojske koja nije znala što bi napravila s tim velikim eksponatima te se rodila ideja o Parku vojne povijesti, a prvi paviljon otvoren je u rujnu 2006. godine.

Najveću pozornost posjetitelja, kako domaćih tako i stranih kojih je iz godine u godinu sve više, plijeni podmornica P-913 Zeta koju je 2011. godine Parku vojne povijesti donirala Crna Gora... Riječ je o manjoj podmornici u kojoj je boravilo četiri člana posade, a bila je namijenjena za operacije u priobalnom pojasu. Zavirili smo unutra...

Foto: Linda Draškić

Na pitanje je li iz Hrvatske stigla kakva donacija eksponata, dobivamo odgovor kako je bilo nekoliko pokušaja pregovora, ali bez rješenja. Slovenci se još uvijek nadaju da će se to promijeniti.

Zbirka tenkova i vojne artiljerije u Parku vojne povijesti je obogaćena topovima i oklopnim vozilima koji su se sačuvali u Sloveniji iz razdoblja Drugog svjetskog rata, Hladnog rata te iz razdoblja slovenskog osamostaljenja 1991. godine. Zbirka sadrži i pet vojnih zrakoplova iz čak četiri države. Posjetitelji mogu razgledati američki vojni zrakoplov Thunderjet i Sabre, rumunjski jurišni zrakoplov IAR-93 Vultur, jugoslavenski školski zrakoplov SOKO 522 i legendarni Mig 21.

Foto: Linda Draškić

Foto: Linda Draškić

Osim eksponata, u Parku vojne povijesti nalazi se i multimedijalni centar koji posjetitelje podsjeća na bitnije događaje iz svjetske povijesti. Pad komunizma i bipolarna podijela svijeta te demokratizacija bivšeg istočnog bloka kao i oblikovanje nove političke karte Europe u zadnjih 20-ak godina 20. stoljeća događaji su koji su potresli stari kontinent. Raspad Sovjetskog saveza, smrt Josipa Broza Tita, rušenje Berlinskog zida tek su neki od događaja iz povijesti na koje podsjećaju u ovom Parku.

Kopija slovenskog Dela iz 4. svibnja 1980. godine podsjeća na smrt Tita, a objavljen članak nosio je naslov: Umrl je naš Tito.

Park vojne povijesti Pivka izrodio se iz vojnih baraka koje je u 1930-ima sagradila Italija u svrhu očuvanja Rapalske granice, a od 1945. do 1991. godine koristile su ih JNA. Prenamjenom u muzej ovaj je vojni kompleks postao jedan od najvećih vojno-povijesnih objekata u ovom dijelu Europe. "Žila kucavica" ovog Parka su eksponati koji prikazuju uspostavu slovenske države i ratna zbivanja 1991. godine.

Foto: Linda Draškić

Komentara 1

PU
purger96
20:05 19.03.2016.

Ovakvu mi isto imamo, nalazi se u luci lora na suhom pod imenom P-01 velebit koja je rekonstruirana 1996. Godine.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije