Botoks uz fizikalnu terapiju jedina je mogućnost liječenja nevoljnih spazama mišića u pacijenta koji su preživjeli moždani udar – piše Daily Mail. Ono što većina Hrvata ne zna jest da se ta metoda u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice primjenjuje još od 2002. godine.
– Educirao sam se na medicinskom fakultetu u Newcastleu – kaže prim. Žarko Bakran, fizijatar u bolnici. Do danas je tom metodom tretirano više od 1000 pacijenata koji su kao posljedicu udara imali nevoljne grčeve mišića na različitim dijelovima tijela.
– Riječ je o tome da se botulinum toksin A u nepročišćenu ili pročišćenu obliku injektira na mjestu na kojem se mišić i živac spajaju, time se blokira prijenos impulsa, a to onda sprječava nevoljne grčeve – objašnjava prim. Bakran.
– Metoda je uspješna, no djeluje prosječno tri mjeseca i treba ga stalno ponavljati – ističe fizijatar. Nažalost, HZZO terapiju odobrava samo za spazam na licu, vratu, žmirkanje, pojačano znojenje i djeci s cerebralnom paralizom koja imaju problem sa stopalima. Svi ostali za tretman nepročišćenim botoksom, kojemu je česta popratna pojava razvoj antitijela, trebaju izdvojiti 1600, a pročišćenim 4000 kuna.
>> Muškarce čiji su roditelji razvedeni češće pogađa moždani udar