Blagdansko vrijeme

Božićna večera za dijabetičare s MasterChef potpisom prema receptu Gorana Kočiša

Goran Kočiš
Foto: Promo
1/5
10.12.2024.
u 08:00

Poznatom chefu Goranu Kočišu, kojeg ove godine pratimo u ulozi člana žirija popularne emisije MasterChef, prije 17 godina dijagnosticiran je dijabetes.

Prvo razdoblje nakon dijagnoze, kaže, bilo mu je prilično izazovno i turbulentno, jer je bilo teško steći nove prehrambene navike, a posebno je izazovno držati se prehrambenih preporuka zbog prirode njegovog posla.

"Ne mogu reći da sam se puno ograničavao s prehranom i odabirom namirnica. Jedem sve, osim kruha kojeg sam gotovo u potpunosti izbacio. Ipak,  moram paziti koju hranu i u kojoj količini jedem. Prije mi je bilo jako teško pratiti stanje glukoze i utjecaj hrane, jer nisam mogao aparat za mjerenje stalno imati uz sebe. Samim time nisam mogao uskladiti prehranu sa svojim oscilacijama pošto nisam u njih imao uvid. Ali otkako koristim senzor Medtrum S9 život mi se potpuno promijenio. Puno lakše mogu pratiti svoje stanje, prilagoditi prehranu, čak mi je i terapija promijenjena na puno učinkovitiju zahvaljujući podacima prikupljenim putem senzora. Ovaj senzor mi je promijenio život i potpuno me resetirao" rekao nam je Goran.
 

Foto: Promo

Medtrum S9 senzor za Gorana predstavlja neizmjeran benefit, jer senzor vrši mjerenje svake 2 min, a podatke šalje na mobilnu aplikaciju. Tako su mu svi podaci dostupni na mobilnom uređaju u bilo kojem trenutku što mu pomaže donositi pravilne odluke oko konzumacije hrane. Osim toga,u sve podatke ima uvid i Bauerfeind stručni tim za dijabetes koji je uvijek dostupan za konzultacije, kao i njegov dijabetolog koji na temelju podataka prikupljenih senzorom može prilagoditi terapiju kako bi ona bila maksimalno djelotvorna.

"Brinuo sam se oko toga da će mi senzor smetati i upravo zato sam odabrao Medtrum S9 koji je najmanji na tržištu. Osim toga, brinulo me kako će senzor reagirati na uvijete u kojima radim; visoke temperature, vlaga... Međutim, senzor je izrazito precizan i još mi nikada nije otpao s ruke." kaže nam Goran

Blagdansko vrijeme kada smo okruženi izuzetno kaloričnom hranom, punom ugljikohidrata, masnoća i šećera zna biti posebno izazovno za osobe oboljele od dijabetesa. Zato će Goran s našim čitateljima podijeliti jednostavne i izuzetno ukusne recepte za Božićni ručak s MasterChef potpisom, a prikladne za osobe oboljele od dijabetesa. Tako već ovog Božića možete pripremiti predjelo, glavno jelo i naravno desert prema receptu Michelinovom zvjezdicom nagrađenog chefa Gorana Kočiša, a koja su potpuno prikladna za dijabetičare.

CARPACCIO OD ODLEŽANE JUNETINE 

Foto: Shutterstock

Sastojci (za četiri osobe):
300 g odležanog ramsteka, 3 kisela krastavca (pikant), 50 g parmezana, maslinovo ulje, cvijet soli, papar (svježe mljeveni), malo rikole

Priprema:
Junetinu narezati na tanko i istući. Paziti da se meso ne raspadne i da ostane u komadu. Položiti na tanjur prethodno namazan maslinovim uljem te posuti cvijetom soli i paprom iz mlinca. Istučeno meso posložiti, zatim i s gornje strane začiniti uljem, cvijetom soli i paprom. Rasporediti po mesu sitno narezane krastavce, dodati rikolu po želji i na sve to naribati parmezan. Poslužiti uz domaći kruh ili focacciu.

BRANCIN U SOLI

Foto: Shutterstock

Sastojci:
minimalno 1 kg brancina, 3 kg krupne soli, 4 bjelanjka, 2 dl vode,

Priprema:
Brancin mora imati bar 1 kg, nikako ne smije biti manji. Očistiti iznutrice i škrge, ljuske ostaju. Dobro osušiti ribu. Bjelanjke od 4 jaja istući u snijeg i pomiješati s 3 kg krupne soli i 2 dl vode, da se dobije gusta vlažna smjesa. Staviti papir za pečenje u pleh i na njega staviti tanki sloj soli na koji ćemo položiti ribu. Kada smo položili ribu, prekriti je kompletno s ostatkom soli, pazeći da se riba nigdje ne vidi. Oko ribe, pokraj soli, položiti krumpir i tako peći 25 minuta po kilogramu ribe na 180 stupnjeva. Ako je riba 1,5 kg peći otprilike 40 minuta. Nakon tog vremena, ribu izvaditi i ostaviti da "odmori". Maknuti gornji sloj soli, kao i kožu ribe. Povrće i prilozi po želji, lešo, pečeno...


PANETTONE

Foto: Shutterstock

Sastojci:
100 ml mlijeka, 85 g šećera, 45 g stevie, 4 jaja, 3 žumanjka, 190 g maslaca, 240 g glatkog brašna, 240 g pirovog brašna, 1 suhi kvasac, pola praška za pecivo, korica od 2 limuna, 50 g grožđica, 100 g miješanog kandiranog voća, prstohvat soli

Priprema:
U mlako mlijeko dodati kvasac i miješati dok se ne otopi. Odgrabiti otprilike 100 g brašna (miješano pirovo i glatko) te zamijesiti tijesto i ostaviti ga da se diže. Zatim dodati otprilike 200 g brašna (miješano) i 2 cijela jaja te zamijesiti. Potom dodati 80 g maslaca sobne temperature i sve skupa zamijesiti. Zamotati u prozirnu foliju i ostaviti da se diže otprilike 2 sata na otprilike 30 stupnjeva, dok se masa ne udvostruči. Nakon toga ostatak brašna pomiješati s praškom za pecivo, soli, 2 jaja i žumanjkom te ostatkom maslaca. Zamijesiti te dodati šećer, steviju i koricu limuna. Na kraju ubaciti sve preostale sastojke te pustiti da se diže otprilike 2 sata dok se smjesa ne udvostruči.

U visoki kalup za torte staviti papir za pečenje (na unutarnji rub), tijesto formirati u kuglu i staviti u kalup na dizanje (opet otprilike 2 sata dok se smjesa ne udvostruči). Peći na 190 stupnjeva, otprilike 30 do 40 minuta, ovisno o pećnici. Nakon pečenja, dok je panettone topao, premazati ga s malo otopljenog maslaca.

Nova Studio/ novinar: Tomislav Stanić/ Fotografija i video: Karlo Klasić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije