Glasno, preglasno...

Crtići u kinima bučni su poput diskokluba

Kino
AFP
09.11.2010.
u 10:45

Suvremene kinodvorane prikazuju animirane filmove glasno kao akcijske. Buka djeluje ne samo na sluh nego i na živčani, probavni i endokrini sustav

Čim je filmsko platno oživjelo, sa svih je strana grunula gromoglasna glazba, zaglušujući specijalni efekti i ubitačno urlanje. Troipolgodišnji Domagoj vrisnuo je i nije se više smirio. Neutješno je plakao pa ga je mama izvela van iz gledališta udobne kinodvorane gdje su trebali gledati treći dio animiranog filma o Arturu u zemlji Minimoya.

Zujalo joj u ušima

– Prošli put smo “Princezu i žapca” gledali jedva do pola, također mu je bilo prebučno. Zar crtići moraju biti tako glasni?! To nije normalno! – ljuti se Domagojeva mama, a kolegica se nadovezuje svojim iskustvom. Povela je svoju šestogodišnju Anju i njezinu prijateljicu na crtić “Alfa i Omega” i zgrozila se bukom koja je pratila projekciju.

– Nakon filma kći mi je bila prilično razdražljiva i potužila se da joj zuji u ušima, pa se pitam zašto su crtići toliko glasni – navodi mama Jasna.

Iz Cinestara nismo dobili odgovor iako smo s njima kontaktirali. U Movieplexu su nam rekli da sve svoje filmove prikazuju u prosjeku glasnoćom između 60 i 70 decibela, osim ako to nije drukčije propisao principal, dok pojedine akcijske scene (eksplozije, zvuk zrakoplova i sl.) katkad prelaze i 90-100 decibela.

– No, u crtićima takvih efekata nema. Nikad nam se nitko nije požalio na preglasan crtić – tvrdi Saša Kaštelan iz Movieplexa.

Usporedbe radi, prosječnu buku od 60-70 decibela proizvodi veliko gradsko prometno raskrižje, a 100 decibela neka je prosječna buka u diskoklubu ili pri bušenju betona pneumatskom bušilicom.

I jednokratna izloženost intenzivnoj buci, većoj od 120 decibela, može u odraslih izazvati akutnu akustičku traumu, rupturu bubnjića te oštećenje srednjeg i unutarnjeg uha. A djeca su manje od odraslih navikla na buku.

– Uočavamo oštećenje sluha kod djece već zarana, pri upisu u školu. Kod mladih ljudi u nešto kasnijoj dobi oštećenja je sve više zbog nekontroliranog slušanja glasne glazbe i sl. – navodi prim. dr. sc. Vlasta Dečković-Vukres, v. d. voditelja službe za javno zdravstvo HZJZ-a.

Kontrakcije mišića

Buka djeluje i na ostale organe, upozorava dr. Dečković-Vukres: na živčani, krvožilni, probavni i endokrini sustav. Izaziva ubrzani rad srca, porast krvnog tlaka, ubrzano disanje, pojačano znojenje, poremećaj u radu probavnih organa, poremećaj funkcije žlijezda s unutarnjim izlučivanjem, pa i nagle kontrakcije mišića.

Ključne riječi

Komentara 5

QU
qube310
12:05 09.11.2010.

Moje djetinjstvo nije poznavalo kino i crtiće i mislim da sam dobro ispao. Igrali smo nogomet vani, verali se po stablima.. A i onda je malo pa malo neko dijete zaplakalo.

ZD
Zdravek
12:10 09.11.2010.

\"Nikad nam se nitko nije požalio na preglasan crtić – tvrdi Saša Kaštelan iz Movieplexa.\" a da li su ikoga ikada pitali, proveli anketu, upotrijebili mozak? pa moguce da je za njih samo sudska tuzba tretira kao prigovor, ili imm je sluh toliko ostecen da bilo kakva prituzba se mora dat pismenim putem

ŠI
Šiljka
16:25 09.11.2010.

E, čudo da se netko sjetio i ovo primjetiti!! Mislim, zaista je sve u kinima preglasno, a ne samo crtići, užas!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije