Arterije koje odvode krv iz srca u sva tjelesna tkiva postepeno gube elastičnost.
Osim toga, u njima se mogu formirati naslage kalcija. Ove promjene izazivaju suženje i ukrućenje arterija, pa tako i povećanje krvnoga tlaka. Ovisno o genetskim predispozicijama, načinu prehrane, razini fizičke aktivnosti i drugim životnim navikama kao što su pušenje i konzumiranje alkohola, postoji realan rizik od stvaranja masnih naslaga (kolesterola) u krvnim žilama, kao i nagomilavanja drugih štetnih tvari duž arterijskih zidova.
Foto: Thinkstock
Ove naslage sužavaju arterije, usporavaju protok krvi i povećavaju rizik od srčanog i moždanog udara. Upala arterija najčešći je uzrok srčanog udara. Na svu sreću, većina metoda za snižavanje razine kolesterola također ublažava upalu arterija, uključujući fizičku aktivnost, izbjegavanje zasićenih masnih kiselina u prehrani i prestanak pušenja. Riblje ulje, koje je višestruko korisno za srce, također suzbija upalu.
Čak i ako niste izloženi rizičnim čimbenicima za srce, stručnjaci smatraju da biste trebali preventivno uzimati kapsule ribljeg ulja (1000 mg, dva puta dnevno). Ako u vašoj obitelji postoje slučajevi kardiovaskularnih oboljenja, ili povišene razine kolesterola u krvi, trebali biste svakodnevno uzimati aspirin radi prevencije stvaranja krvnih ugrušaka.
>>Od usamljenosti se umire ranije, a nesretna veza može vam slomiti srca
>>Koliko smo za bolesti srca krivi sami, a koliko je u pitanju nasljedni faktor?