Vino i sam pojam Dingača u Hrvatskoj (i šire) postao je statusni simbol, zaštitni znak Pelješca, najjači odraz terroira poluotoka. Ime Dingač zaštićeno je 1961. te je time postalo prvo hrvatsko vino zaštićeno zakonom. Proizvodi se od izvorne sorte plavac mali s lokaliteta Dingač, na strmim južnim obroncima pelješkog poluotoka. Jedan od manje znanih, ali na putu da postane poznat je Dingač 2016. obiteljske vinarije Hilić iz Kune Pelješke, duboke rubinskocrvene boje, osebujnog i raskošnog bouqueta, fino naglašene sortne arome i skladne punoće okusa.
Pravi je primjerak Dingača koji potvrđuje posebnost i originalnost plavca maloga s Pelješca. Na mirisu prevladavaju arome tamnoga voća, ukuhane šljive i borovnice, ovijene mineralnošću, tipičnom za odležani Dingač, uz nježne note dima, čokolade, kave. Vrlo slojevit miris prati i okus u kojemu prevladava zrela voćnost suhe šljive. Vino je potpuno suho, tanini i alkohol skladni, a kiseline blage. Svoju kompleksnost duguje odležavanju dijelom u velikim (1000 l), a dijelom u malim bačvama (225 l), najmanje dvije godine te nakon toga dodatno odležava u boci. To je vino koje paše uz domaću dalmatinsku hranu - pršut i odležane sireve, uz slane srdele, uz plavu ribu i crveno meso na žaru ili uz sočnu pašticadu: nadopunit će idealno vaš blagdanski stol svojom punoćom okusa, a pritom vas oduševiti i povoljnom cijenom!
Vinarija Hilić nalazi se u Kuni Pelješkoj, gdje je vlasnik vinarije Alen Hilić zasadio vinograde rukatca i malo pošipa jer većinu pošipa kupuje na Korčuli, u Čari. Vinogradi s plavcem malim nalaze se u Janjini, predjelu Krc i na Dingaču. Osim najpoznatijeg Dingača, Hilići imaju još 4 etikete - Rukatac, Pošip, Rosé i Plavac mali Selection. Većinu vina proda ljeti, u svojem wine-baru u Vignju, a u Kuni Pelješkoj uređuje kušaonicu koja će biti spremna za sljedeću sezonu. Dobrodošli!