Osim strogih roditelja koji zaplašuju dijete teškim kaznama, i djeca previše zaštitnički nastrojenih roditelja vrlo lako postaju žrtve zlostavljača.
Britanski psiholozi na temelju 70 studija provedenih na gotovo 200 tisuća djece zaključili su da roditelji koji se između svoje i tuđe djece postavljaju kao tampon zona i tako ih štite od negativnih iskustava, djecu samo čine još ranjivijima i neotpornijima na vanjski svijet i različite ljude. Jer, kako dijete reagira na prve naznake zlostavljanja, vjerojatno će odrediti ponašanje zlostavljača i njegovu odluku hoće li nastaviti maltretirati žrtvu ili naći novu.
- Dobro roditeljstvo podrazumijeva jasna pravila ponašanja, a potpora i emocionalna toplina roditelja sprečavaju viktimizaciju djece - objašnjava psiholog Dieter Wolke sa sveučilišta u Warwicku, te dodaje da je u odrastanju djeci potrebno da prođu i neugodne situacije kako bi se naučili nositi s njima.
Prema podacima iz istraživanja u posljednjih šest mjeseci, zlostavljanju vršnjaka bilo je izloženo 32 posto djece, a između 10 i 14 posto djece postalo je žrtvama zlostavljača, stoji na BBC.