Ako se uz redovitu izloženost suncu još sunčate i u solarijima, imate čak 20 posto veće šanse za obolijevanje od raka kože, pokazala je studija International Prevention Research Instituta u Francuskoj. Godinama se apeliralo na ljude da ne odlaze u solarije jer je utvrđena štetnost djelovanja umjetnih lampi na kožu, a ovim je istraživanjem dokazano da su posljedice na ljudsko zdravlje mnogo veće no što se mislilo. Veći je rizik korištenja solarija kod mladih ljudi, što znači da oni koji su solarije koristili prije 35. godine imaju dvostruko veću šansu, odnosno oko 40 posto za obolijevanje od raka kože. Da bi se bolest razvila, potrebno je i nekoliko godina.
– U sljedećih 20 godina stopa rasta raka kože mogla bi se povećati jer posljedice sunčanja nisu odmah vidljive. Zbog toga bi se trebali zabraniti tretmani u solariju mlađima od 18 godina – upozorava Mathieu Boniol, autor istraživanja.
Brojevi pokazuju da je čak 3500 karcinoma kože i oko 800 smrti diljem Europe nastupilo zbog (pretjerane) upotrebe solarija. Pokazalo se i da je melanom najčešći karcinom kod žena u dvadesetim godinama života, potvrdila je studija.
– Prevencija se mora pojačati zbog štetnih efekata. Industrija umjetnog sunčanja godinama je tvrdila da su solariji čak sigurni te da izazivaju zdrave posljedice, što je strašno – ističe Boniol, koji je zajedno sa svojim timom stručnjaka do zaključaka o vrlo visokoj štetnosti došao analizom 27 prikupljenih studija i više od 11 tisuća melanoma, prenosi The Telegraph.