moderna svjetska tehnologije

EDOF leće za ugradnju u oko s produženim fokusom vida

Poliklinika Bilić Vision
Foto: Bilić Vision
1/2
30.10.2024.
u 11:33

Ispunjava visoka očekivanja pacijenata koje čeka operacija sive mrene, a koji pritom žele biti neovisni o naočalama

Intraokularne leće ugrađuju se u oko na mjesto prirodne leće tijekom operacije mrene u kojoj se zamućena leća zamjenjuje umjetnom ili tijekom operacije starosne dalekovidnosti kada se bistra leća zamjenjuje umjetnom u cilju postizanja izvrsnog vida na svim udaljenostima, bez potrebe nošenja naočala. Leće koje se ugrađuju operacijom mogu biti monofokalne (jednojakosne), koje omogućuju odličan vid na daljinu, monofokalne leće s produženim fokusom (EDOF), koje omogućuju dobar vid na daljinu i srednju udaljenost te funkcionalan vid na blizinu, ili pak multifokalne leće (višežarišne), koje omogućuju dobar vid na sve tri udaljenosti oponašajući akomodaciju prirodne leće.

Kirurzi Poliklinike Bilić Vision prvi su u regiji počeli ugrađivati tzv. premium leće s produženim fokusom: EMV leću britanske kompanije Rayner. EMV leća je monofokalna leća koja koristi princip produženog fokusa i predstavlja jedno od najvažnijih ostvarenja u operaciji sive mrene i uklanjanju starosne dalekovidnosti. Radi se o leći koja postaje standard za one koji žele bolju neovisnost o naočalama. U suvremenom svijetu napredne tehnologije operacija mrene više ne predstavlja samo odstranjivanje zamućene leće nego i priliku da se dobije najbolji funkcionalni vid, odnosno da se vidna oštrina poboljša u cijelosti i pacijenta učini neovisnim o naočalama.

Uz dobru rasvjetu pri čitanju i u kombinaciji s ugrađenom lećom drugog oka moguć je izvrstan vid i na blizinu, čime visoko podiže ljestvicu zadovoljstva u pacijenta

S obzirom na to da se radi o leći kod koje se ne koristi tehnologija ogiba svjetla kao kod većine multifokalnih leća, prednost EMV leće je ta što gotovo u cijelosti uklanjanja nuspojave poput neugodnog zablješćivanja pri gledanju u izvor umjetne svjetlosti ili problema u vožnji noću. EMV leća „svestrana“ je leća koja ispunjava visoka očekivanja pacijenata koje čeka operacija sive mrene, a koji pritom žele biti neovisni o naočalama. Za razliku od standardne monofokalne leće (koja se jedina ugrađuje u sustavu javnog zdravstva), EMV leća povećava raspon fokusa za više od 1,50 dioptrije što pacijentu omogućuje izvrstan vid na daljinu i srednju udaljenost. Uz dobru rasvjetu pri čitanju i u kombinaciji s ugrađenom lećom drugog oka moguć je izvrstan vid i na blizinu, čime visoko podiže ljestvicu zadovoljstva u pacijenta.

Foto: Bilić Vision

Od izuzetne je važnosti u samom razgovoru s pacijentom prije operacije doznati njegova očekivanja, stil života, profesiju, hobije i sl. U većini slučajeva oni traže neovisnost o naočalama za vid na daljinu, srednju i kompjutorsku udaljenost, očekuju da mogu pročitati jelovnik u restoranu, koristiti mobitel, vidjeti na sat, brijati se, šminkati, čitati novine i sl. Podaci iz kliničkih studija u nekoliko zemalja Europe kao i naša iskustva pokazali su da EMV leća omogućuje neovisnost o naočalama u vidu na daljinu, srednju udaljenost te na funkcionalnu blizinu (prosječna udaljenost mobitela).

Zadatak kirurga je najjednostavnijim rječnikom objasniti pacijentu karakteristike leće i u dogovoru s njim odabrati ono što je za njega najbolje. U Poliklinici Bilić Vision postavili smo kao standard ugradnju ovakvih modernih leća s produženim fokusom za sve one koji se žele riješiti naočala, kao i kod onih koji idu na operaciju sive mrene. Iako je jednožarišna standardna leća najjeftinija pa se zbog toga još uvijek najviše koristi, mi smo podignuli ljestvicu standarda na višu razinu omogućivši na taj način svim našim pacijentima blagodati moderne svjetske tehnologije.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije