Šećerna bolest ili dijabetes mellitus kronična je bolest u kojoj su razine glukoze (šećera) u krvi povišene. Osobe koje boluju od šećerne bolesti mijenjaju svoje životne navike, prehranu i tjelesnu aktivnost kako bi imale što bolju kvalitetu života i kako bi što dulje odgodile komplikacije same bolesti. Često komplikacije dijabetesa zahvaćaju i oko. Dijabetes je vodeći uzrok sljepoće i lošeg vida radno sposobne populacije u svijetu. Osobe koje boluju od dijabetesa moraju redovito posjećivati oftalmologa kako bi izbjegle probleme s očima. Preporučuje se redovita kontrola očiju barem jednom godišnje kod oftalmologa koji prati stanje oka i vida ako još nema komplikacija na očima. Ako je dijabetička retinopatija već otkrivena, tada preglede oka treba obavljati i češće u dogovoru s oftalmologom. Oko dijabetičara sklonije je nastanku različitih upala i degenerativnih procesa, a dolazi i do ranijeg nastanka sive mrene (katarakte), tj. zamućivanja prirodne očne leće i smanjenja vidne oštrine koje se liječi operacijom (ugradnjom umjetne očne leće). Povišeni očni tlak ili glaukom može oštetiti vidni živac što dovodi do pogoršanja vidne oštrine. Liječi se snižavanjem očnog tlaka najprije kapljicama za smanjenje produkcije očne vodice i njezinom drenažom.
Što je dijabetička retinopatija?
Najvažnija komplikacija dijabetesa na oku je dijabetička retinopatija. Unutarnji sloj oka građen je od živčanih stanica koje nazivamo mrežnicom. Dijabetička retinopatija je bolest mrežnice oka koja nastaje kao posljedica djelovanja povećane razine šećera u krvi na krvne žile oka. Ona predstavlja oštećenje malih krvnih žila mrežnice koje pucaju, krvare i začepljuju se, što dovodi do gubitka protoka krvi u dijelovima mrežnice pa tako nastaju oštećenja osjetljivih nervnih stanica mrežnice. Simptomi dijabetičke retinopatije su slabiji vid, nagle promjene u kvaliteti vida i zamagljenost, plutanje čestica i točkica u vidnom polju, dvostruke slike i bol u oku.
Ranim liječenjem injekcijama i laserom uništavaju se novonastale krvne žile, a ako se na vrijeme započne s liječenjem, možemo prevenirati njihov daljnji razvoj
Do slabljenja vida dolazi zbog toga što krvne žilice u centru oka zbog povišene razine šećera postanu propusne pa plazma i/ili krv izlazi u područje centra vida ili žute pjege. Ono posljedično uzrokuje slabljenje vida i iskrivljenu sliku, naročito u središnjem dijelu vidnog polja, a u duljem trajanju otekline žute pjege dovodi i do trajnih oštećenja. Tekućina koja je izašla iz krvnih žila oštećuje živčane stanice koje propadaju i bolesnik vidi slabije uz ispade u vidnom polju. Oštećenje mrežnice nastaje i zbog toga što zbog dugogodišnjeg dijabetesa dolazi do začepljenja krvnih žilica oka.
Oko pronalazi nove načine za prokrvljenost i razvija „nove“ krvne žile koje imaju vrlo nestabilnu stijenku koja često puca. Tako nastaje krvarenje u oku. Bolesniku naglo slabi vid ili ima osjećaj kao da mu je zamagljeno oko. Stanje je potrebno liječiti, jer u protivnom krvne žilice rastu i može doći do daljnjih krvarenja, pojave neovaskularnog glaukoma ili odizanja mrežnice zbog vezivnog tkiva koje buja uz krvne žile i povlači mrežnicu za sobom. Ako bolest traje, novostvorene žilice i ožiljci uništavaju zdravo tkivo oka krvarenjem ili začepljivanjem zdrave cirkulacije. Ranim liječenjem injekcijama i laserom uništavaju se novonastale krvne žile, a ako se na vrijeme započne s liječenjem, možemo prevenirati njihov daljnji razvoj.
Liječenje dijabetičke retinopatije
U Poliklinici Bilić Vision standard u liječenju novostvorenih krvnih žila u sklopu dijabetičke retinopatije su intravitrealne injekcije iz grupe lijekova anti-VEGF kao i intravitrealna primjena kortikosteroidne terapije. Nakon pregleda, ako je potrebno, bolesnik se upućuje na injekcije koje su gotovo bezbolne.
Liječenje se provodi svakih 4 do 6 tjedana u suradnji s liječnikom. Liječenje se može provoditi i laserom, no on oštećuje i okolno zdravo tkivo pa se svakako preporučuje najprije liječenje injekcijama. Često bolesnik postiže i poboljšanje vida iako je glavni cilj stabilizacija postojećeg vida. Ako je dijabetička retinopatija uznapredovala u teži stupanj pa je došlo do pucanja krvnih žila i izljeva krvi u staklovinu oka, jedini je način liječenja operacijom – vitrektomijom. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji, nakon čega osoba može ići kući.