Korekcija očnih vjeđa ili blefaroplastika vrsta je kirurškog zahvata kojim se funkcionalno i estetski uklanja višak kože i masnog tkiva na vjeđama. Starenjem dolazi do gubitka elasticiteta kože, koja gubi svoj tonus i počinje padati preko ruba vjeđa. O najčešćim pitanjima vezanima za korekciju očnih kapaka razgovarali smo s dr. Brankom Jurić Tomašević iz Poliklinike Bilić Vision, koja iza sebe ima uspješno izvedenih više tisuća takvih zahvata.
Zašto spuštanje vjeđa nije samo estetski problem?
Kada promatramo lice, kroz presjek godina i genetike, primjećujemo da tijekom prirodnog procesa starenja naša koža gubi elastičnost te da dolazi do pada tonusa gornjeg dijela lica, uključujući naše čelo i spuštanje luka obrva, što nam sa smanjenjem elastičnosti kože vjeđa stvara kožni nabor i spušta gornju trećinu lica. Time prividno zatvara pogled, a osim što su spuštene vjeđe estetski problem, one predstavljaju i velik funkcionalni problem zbog njihove težine i ulaženja u vidno polje, odnosno vidni nabor. Gornji kapak se spusti i ulazi nam u vidokrug. Otvaranje vjeđa čak se i osjeća pa i to stvara problem. Znači, koliko nam je važna estetika vjeđa, važna je i njihova funkcionalnost.
Koja je prosječna dob kada se pacijenti odlučuju na zahvat blefaroplastike?
Kao i u mnogim slučajevima u medicini, granice se mijenjaju i proširuju. Ako gledamo prosjek, obično je to od 45. godine pa nadalje, a gornje granice zapravo nema. Ponekad se susrećemo i s pacijentima koji zbog genetike i u ranijoj dobi dođu na zahvat. Nekada nam se javljaju i zbog savjeta i nekakvih preventivnih metoda kojima bi možda mogli odgoditi zahvat, ali sve češće koristimo i ranije pristupe, odnosno prevenciju težih stadija spuštenih vjeđa.
Mogu li kandidati za blefaroplastiku biti i žene i muškarci?
Mogu, naravno. Ne biste vjerovali koliko muškaraca zapravo dođe na zahvat, iako je žena nekih 60-70% tako da one i dalje brojčano predvode. Mi se ne čudimo jer smo svjesni koliko su spuštene vjeđe čest problem kod oba spola, ali vjerujemo da bi se netko tko se ovime ne bavi iznenadio time koliko se zapravo muškaraca odlučuje za ovaj zahvat.
Masni jastučići se pojavljuju kao posljedica prirodnog procesa starenja i nemaju veze s našom kilažom ili strukturom tjelesne mase
Kako izgleda zahvat blefaroplastike?
Nakon pomnog planiranja i obilježavanja viška prema metodama odmjeravanja lica, odnosima lica, uključujući i mehanizam treptanja zatvaranja vjeđa, izrezuje se višak kože. Iako je operacija na razini kože, ponekad se ne radi samo o koži. Tu se kao posljedica prirodnog procesa starenja pojavljuju i masni jastučići koji su zapravo u normalnoj strukturi naše kože i nemaju veze s našom kilažom ili strukturom tjelesne mase. Ti su masni jastučići prirodno po određenom rasporedu smješteni iza okruglog očnog mišića, koji se s godinama razmiče i kroz njega prolaze jastučići na ključnim pozicijama. Pa onda, kada primjerice vidimo da su nam ujutro oči malo natečene, to su ti jastučići koji se skupa s viškom kože uklanjaju. Time se doprinosi trajnosti rezultata, sveukupnom dojmu mladolikosti i otvorenosti čitave gornje trećine lica. Radi se zapravo o jednom prekrasnom i kompletnom rješenju za okoloočnu regiju i zasigurno je dio antiaging tretmana.
Što mislite o stavu nekih da je blefaroplastika isključivo domena estetskih kirurga?
To je zapravo odlično pitanje i velika je dvojba među pacijentima, ali i u struci tko bi zapravo bio bolji odabir za ovakvu vrstu zahvata. Ono što je zapravo ispravno, bez obzira na to što se po definiciji radi o plastičnoj kirurgiji, jest da to je domena oftalmologa. Oftalmolog je onaj koji zapravo na prvom mjestu misli na funkcionalnost onoga što je zapravo željeni rezultat. Na prvom mjestu vodi se računa o mehanizmu treptanja jer se tada dotičemo problema suhog oka. Ako napravimo zahvat koji nudi prekrasne zategnute rezultate, nemamo zatvaranje oka, zbog čega se odmah susrećemo s problemom suhog oka i puno težim i dubljim problemom koje ono donosi. Rekla bih da dolazi do otvaranja „Pandorine kutije“, odnosno niza problema vezano za bolesti rožnice. Znači funkcionalnost je ono što je oftalmologu u fokusu. Važna je i estetika, naravno, ali zaključno, to je domena oftalmologije.