riješite se naočala

Koju leću odabrati za ugradnju u oko prilikom operacije katarakte

Poliklinika Bilić
Foto: Bilić Vision
1/2
30.10.2024.
u 11:11

Kratki vodič za sve one koji se žele riješiti naočala do kraja života

Operacija katarakte postala je najizvođenija i jedna od najsigurnijih operacija na ljudskom oku. Koju leću izabrati nakon operacije katarakte u dogovoru s kirurgom, ovisi o zdravlju vašeg oka, dioptriji, te vašim željama i potrebama. Monofokalne leće bile su do sada najviše ugrađivane leće nakon operacije katarakte, jer su jeftinije od tzv. „premium intraokularnih leća“ (IOL) i omogućavale su dobar vid na daljinu, dok su za srednju udaljenost i za čitanje bile potrebne naočale. Takve leće ugrađujemo u dogovoru s pacijentom uglavnom kod starijih ljudi iznad 75. godine života. Ako pacijent ima i astigmatizam u bilo kojoj dobi, tada ugrađujemo tzv. toričnu leću koja će i njima omogućiti da im naočale za daljinu više nisu potrebne.

Ukoliko je to moguće zbog općeg stanja oka, a stariji pacijent izrazi želju da se želi trajno riješiti naočala, njemu ćemo također ponuditi EDOF premium leću s produženim fokusom i matematičkim formulama, preciznim mjerenjem i vrhunskom ultrazvučnom, ili laserskom operacijom na očnoj leći, omogućiti ostvarenje sna svakog čovjeka, a to je život bez naočala. Kod onih koji traže dobar vid za računalom i za vožnju, a ne čitaju papirnati tekst često, moguće je ugraditi moderne leće (AT LARA Zeiss ili EMV Rayner) koje ispunjavaju upravo takve zahtjeve pacijenta.

Revolucionarna tehnologija pojedinih leća omogućila je velikom broju populacije vid kao u mladosti, uz mogućnost bavljenja sportovima, plivanjem, ronjenjem, planinarenjem…

Poslije 50-te godina života ili starijima, sve do pojave sive mrene ili katarakte predlažemo ugradnju leća s produženim fokusom (Vivity, ili Galaxy) leće. To su leće koje pokrivaju sve tri udaljenosti, vožnju, gledanje televizije, rad za kompjuterom ili čitanje teksta na mobitelu i čitanje općenito. Uvjet je da je dobra rasvjeta kod čitanja u sumrak ili noću. U nekim situacijama kod sitnog ili blijedog teksta mogu ustrebati naočale. Sve dnevne aktivnosti u pravilu ne zahtijevaju nošenje naočala niti za daljinu, niti za blizinu. Revolucionarna tehnologija ovih leća omogućila je velikom broju populacije vid kao u mladosti, uz mogućnost bavljenja sportovima, između ostalog plivanjem, ronjenjem, planinarenjem, igranjem tenisa itd.

Foto: Bilić Vision

U Poliklinici Bilić Vision za ugradnju ne koristimo klasične multifokalne leće zbog smetnji koje u tom slučaju pacijenti imaju prilikom noćne vožnje, kada se javljalo rasipanje svjetla, zablješćivanje i nejasni rubovi svjetla oko farova automobila. Premium IOL Vivity i Galaxy su naprednije, drugačije tehnologije i noću nema smetnji kakve su se pripisivale multifokalnim lećama. Naprednija, bolja tehnologija ovih leća dovela je i do boljeg i jasnijeg vida na sve udaljenosti.

Vivity intraokularne leće

Vivity je leća nove generacije kod koje se pokušao postići idealan omjer pozitivnih svojstava, sa što manje kompromisa. Vivity funkcionira na bazi tehnologije produženog fokusa, a odustalo se od difraktivnih prstenova koji su uzrokovali rasipanje svjetla noću. Također nema podjele svjetlosne energije pa kompletno svjetlo završava u jednom fokusu u žutoj pjezi. Vivity leća pruža izvrstan vid na daljinu (vožnja, gledanje televizije) kao i na srednju udaljenost (računalo, tablet, priprema hrane), dok je za vid na blizinu (čitanje knjige, mobitel) bitno smanjena ovisnost o naočalama.

Idealni kandidati za Vivity leću su oni koji ne žele nikakve kompromise po pitanju dobrog vida na daljinu, voze noću, žele funkcionalnost za najveći broj aktivnosti na blizu, ali su spremni koristiti naočale pri čitanju teksta, češće ako nije dostupno idealno osvjetljenje

Pri dobrom svjetlu danju ili dobroj rasvjeti u sumrak, noću ili ako je oblačan dan pacijent će dobro vidjeti i na blizinu, a samo u uvjetima slabijeg svjetla ili sitnog i blijedog teksta može se pojaviti potreba za povremenim korištenjem naočala. Podešavanjem dioptrije na oba oka, pogotovo uz mikro monovision metodu (ostavljanje malog minusa na jednom oku), otprilike četvrtina pacijenata ne treba nikakvo pomagalo za čitanje. Idealni kandidati za Vivity leću su oni koji ne žele nikakve kompromise po pitanju dobrog vida na daljinu, voze noću, žele funkcionalnost za najveći broj aktivnosti na blizu, ali su spremni koristiti naočale pri čitanju teksta, češće ako nije dostupno idealno osvjetljenje.

- Osobno sam kao kirurg vrlo zadovoljan Vivity lećama. Pacijenti su u prosjeku zadovoljniji funkcionalnošću, a osim toga same su leće vrlo zahvalne za ugradnju i tolerantnije od drugih na eventualno već postojeće probleme na oku. Vrlo dobro toleriraju stanja kao što su prethodne laserske operacije oka, suha degeneracija žute pjege te razne druge očne bolesti, na što su neke druge leće, npr. trifokalne, vrlo osjetljive – rekao je dr. Luka Bilić, kirurg za operaciju katarakte i refraktivnu kirurgiju oka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije