SVE JE U MIRISU

Hrvatica otkrila formulu za traženje idealnog partnera

30.06.2009.
u 20:02

Doktorica genetike, Hrvatica Tamara Golub Brown, otkrila je savršenu formulu pomoću koje se može pronaći “idealan životni partner”. Ključ svega je, kaže, ljudski miris koji izlučuje DNK, a koji privlači ili odbija potencijalnog partnera.

Taj misteriozni miris zapravo je ono nešto što izaziva “kemiju” između dvoje ljudi, koja je, pak, preduvjet za kvalitetnu ljubavnu vezu. Znanstvena su istraživanja pokazala da se obično privlače “mirisi” koji imaju različit genetski kod.

Dr. Golub Brown, koja već desetak godina radi i živi u švicarskom gradu Zürichu, dešifrirala je DNK koji izlučuje “specifične ljubavne mirise”, te napravila algoritam koji, tvrdi, bez pogreške može otkriti je li neki par doista stvoren jedno za drugo.

Ima li “kemije” ili ne?
To je posebno zanimljivo za ljude koji traže partnera preko posrednika, bilo da je riječ o specijaliziranim agencijama ili o socijalnim mrežama na internetu.

– Našom DNK analizom otkrivamo ima li neka veza uopće izgleda. Ljudi više neće trebati gubiti vrijeme na nepotrebne sastanke koji su unaprijed osuđeni na propast – ističe dr. Golub Brown te dodaje da njezina formula zapravo otkriva ima li “kemije“ između nekog para.

Za svakoga tko traži partnera dovoljno je da iz usta uzme uzorak DNK i pošalje ga u njezinu tvrtku GenePartner u Zürichu.

Nakon analize podaci se pohranjuju u bazu podataka, u kojoj se već nalazi oko 700 kandidata koji traže srodnu dušu. Pomoću formule koju je otkrila dr. Golub Brown računalo izlistava potencijalne kandidate koji odgovaraju jedni drugima.

Kompatibilnost može biti nulta, što znači da par nema nikakvu budućnost, ali može dosegnuti i do “briljantnih 100 posto”.


Foto: Arhiva VL

– Ne tvrdim da se idealan partner može pronaći samo na osnovi naše DNK analize, jer se za dobru vezu moraju poklopiti i neke druge stvari. Par mora dolaziti iz sličnog socijalnog okruženja, moraju imati slične životne ciljeve, te sličnu naobrazbu. No “kemija”, koju mi utvrđujemo preko naše formule, preduvjet je za sve – kaže dr. Brown.

Svojim klijentima koji nisu barem 60 posto kompatibilni s potencijalnim partnerom savjetuju, kaže, da se ne upuštaju u vezu. Dr. Golub Brown svoga je muža upoznala preko interneta, tako da zna za probleme koje imaju svi koji traže srodnu dušu “preko posrednika”.

Poslije su testirali svoju kompatibilnost i ona iznosi impozantnih 80 posto.

Na stranicama tvrtke GeneCentra ističe se da parovi koji su biološki komparativni imaju više izgleda za uspješnu vezu, dobar seks, te više zdrave djece.

Za ulaz 99 dolara
Da bi se ušlo u bazu podataka GeneCentra u Zürichu treba, osim slanja uzorka DNK, platiti 99 dolara. To je izazvalo kritike nekih genetičara, koji optužuju dr. Brown da “ljubavni gen” koristi samo za brzu i laku zaradu. Kažu da je riječ o najobičnijem “genetskom horoskopu”.

– Budući da sam i sama znanstvenica, znam da su mnogi moji kolege skeptični kada do nekog otkrića ne dođu sami – kaže dr. Golub Brown te dodaje da ne želi otkriti svoju “formulu” kako netko ne bi kopirao njezina otkrića.

Inače, uzorci DNK vrlo su stabilni i mogu se čuvati godinama. Pomoću DNK koji se pošalje u Zürich može se, primjerice, otkriti je li osoba sklona nekim bolestima. Zanimljivo je da se, tehnički gledano, može iskoristiti i za kloniranje.


Iz Prečkog u Bern kod genetičara dr. Caronija

Dr. Tamara Golub Brown (32) odrasla je u zagrebačkom naselju Prečko. Nakon završene Pete gimnazije (prirodoslovno-matematički smjer) upisuje se na studij molekularne biologije koji je završila s izvanrednim prosjekom (4,89). Magistrirala je u Zagrebu, a doktorirala u Bernu kod poznatoga genetičara dr. Pica Caronija. U Švicarskoj živi od 2000. Prije osnivanja GenePartnera radila je kao istraživačica u poznatoj švicarskoj farmaceutskoj kompaniji Novartisu. Svoga muža upoznala je 2002. na internetskom servisu za upoznavanje uDate.com. Vjenčali su se 2005. i imaju dvoje djece.


Dr. Đurđica Ugarković s 'Ruđera': Neozbiljno je ljubav svoditi na mali gen

Genetičari su dosta kritični kad govore o “genu ljubavi” dr. Tamare Golub Brown. – Mislim da njezina pretpostavka nije znanstveno dokazana. To nije prošlo znanstvenu provjeru i jednostavno nema dokaza za to – ističe znanstvena savjetnica u Institutu “Ruđer Bošković”, genetičarka dr. Đurđica Ugarković. Dodaje da su ljudski odnosi vrlo složeni, te da je pomalo neozbiljno svoditi ih na jedan jedini gen koji je “odgovoran” za miris. Smatra da je u ovom slučaju riječ o želji za brzom zaradom. Postavlja se pitanje i moralnosti dr. Golub Brown, jer je ona ipak doktorica genetike i zna vrlo dobro da se preko “gena mirisa” ne može pronaći idealan partner. Na drugoj stani, postoji i velik problem vezan uz zloporabu gena koji se pošalju na analizu u Zürich. Iako dr. Golub Brown tvrdi da se uzorci DNK nakon analize uništavaju, doza sumnje ostaje. Jer to područje nije dobro zakonski regulirano.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije