vrijeme za odmor

Idete na godišnji, a i dalje mislite o poslu? Ovo je za vas...

Mislite o poslu i na fgodišnjem
Foto: Thinkstock
1/10
17.07.2017.
u 07:30

Postoje načini kako "otpustiti kandže"  s posla, te misli pustiti na pašu, barem nekoliko dana godišnjeg odmora.

Radni tjedan poduzetnica i poduzetnika traje (pre)često između 65 do 70 sati. Unatoč toliko "nabildanoj" satnici, njihov godišnji odmor traje u prosjeku tek dva tjedna tijekom jedne godine.

Nije rijedak slučaj da dane posvećene odmoru, mnogi poduzetnici troše na razmišljanje o poslu. 

- Nama poduzetnicima na odmoru prolazi kroz glavu kako dok odmaramo - ne zarađujemo. A i sam godišnji odmor često traži veliki organizacijski angažman - gdje ćemo ići, koliko i kako ćemo ljetovanje platiti, kako ćemo doći u svoj toj gužvi tamo gdje namjeravamo, kako sve to realizirati. Postavljamo si previše pitanja, pristupamo odmoru kao poduzetništvu, pa sve to rađa frustraciju i nezadovoljstvo koji naš godišnji odmor pretvaraju u izvor stresa - analizira loyalty član Virtualnog ženskog poduzetničkog centra terapeut Dane Cvijanović, vlasnik obrta Vetriver.

Pojašanjava kako je teško opustiti se i za vrijeme odmora jer i dalje rauzmišljaju o poslu, žele ostati uključeni u sve, strepe...

- Nemamo povjerenje da ćemo mi biti dobri u svom poslu iako si priuštimo godišnji odmor, da će biti novaca, da će biti posla, klijenata...Stvaramo si anksioznost, određenu paniku i stres, nismo uvjereni niti sami u svoj uspjeh te s takvim napetostima odlazimo na godišnji odmor koji u takvim okolnostima našeg mentalnog nemira nikako ne može biti ugodan - uočava Dane Cvijanović.

Dugo priželjkivani dani za odmak od poslovnih obaveza, mnogima ustvari nisu niti blizu tako željenog rasterećenja. Nije rijedak slučaj da svoj godišnji odmor ispune brojnim očekivanja i na kraju dožive razočaranje. 

- Naravno da je čest slučaj da u mnogim životnim situacijama, pa tako i s planiranjem godišnjeg odmora imamo velika očekivanja. A frustracija i stres se događaju kada ona udare o realnost. Kada se ne ispune, posebice kako mi očekujemo. Bilo bi dobro da ljudi ne misle previše, što je lagano reći, ali puno teže sprovesti u djelo, no i na takvim stvarima jačamo svoju svijest o danima kad smo usmjereni na posao, a kad na odmor i što nam je raditi u obje životno - poslovne okolnosti - savjetuje terapeut Cvijanović.

Postoje načini kako "otpustiti kandže"  s posla, te misli pustiti na pašu, barem nekoliko dana godišnjeg odmora. A to je prije svega, ističe vlasnik obrta Vetriver, da se fokusiramo na odmor, a ne na posao. Da si poslažemo prioritete prije nego krenemo na odmor i sami sebe uvjerimo da nam je odmor potreban, da je to ono čime se sada bavimo, a posao ostavimo po strani. 

- Moramo se usmjeriti na ono što je sada pred nama, a ne da sjedimo na plaži i pijemo kavu i vrijeme provodimo razmišljanjem kako nismo naplatili račune, kako nismo prikupili novac za plaću ili poslali neke ponude. Takve misli treba prekinuti, vratiti se na fokus našeg trenutačnog stanja, a to je želja za provođenjem godišnjeg odmora te ne dopustiti da nam misli odlutaju na posao, koji će nas i onako čekati kad se vratimo s godišnjeg odmora. Treba se posvetiti trenutku u kojem jesmo, okružiti se pozitivnim mislima, a takve misli usmjeriti na djela odmora od posla - savjetuje Cvijanović ističući da je ovdje ključna snaga volje koju moramo potaknuti i obavezno koristiti. 

Da bismo istinski odmarali na godišnjem odmoru iz našeg mentalnog vidokruga prvo treba maknuti sva "ometala"  sve misli o klijentima, poslovima, stanju na bankovnom računu, porezima, državi. U praksi to treba poduprijeti i što rijeđim posezanjem za mobitelom, čitanjem mailova, otvaranjem laptopa, provjeravanjem što se zbiva s poslom dok nas nema. 

Uspijemo li u ovim koracima, uspjet ćemo se i istinski odmoriti, pa čak i kad nam godišnji odmor traje samo dva tjedna.  

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije