Ličke pole od krumpira tradicionalno su, jednostavno i ukusno jelo. Krumpir se prereže na pola, natrlja solju i dobro ispeče u pećnici. Ne treba ga guliti ako ste uspjeli nabaviti domaći, netretirani krumpir.
Želite li se držati izvornog recepta, takvom krumpiru nisu potrebni nikakvi dodaci. Najstariji način pripreme krumpira – u pepelu – može se modificirati tako da se krumpire umota u aluminijsku foliju, ubaci u pećnicu i tako peče malo manje od sat vremena, ovisno o jačini pećnice.
Ličke pole
Sastojci:
lički krumpir, dobro očišćen i uzdužno prerezan
sol
Priprema:
Krumpir temeljito operite, osušite te ga prerežite po dužini. U dobivene pole dobro utrljajte sol, složite ih na lim za pečenje i ubacite u pećnicu prethodno zagrijanu na 200 °C. Pecite 45 minuta ili više dok pole ne dobiju zlatnožutu do smeđu boju.
Ličke pole jedu se tople te se tradicionalno poslužuju uz luk i slaninu, ličku basu, lički sir škripavac. No i drugi prilozi s vremenom su dobili na popularnosti pa pole možete poslužiti uz maslac, pršut, domaći tvrdi sir, svježi sir s vrhnjem ili kupusom začinjenim s malo maslinova ulja. Za malo složenije jelo, tijekom pečenja možete na svaku polu dodati krišku slanine ili u sredini svake pole izdubiti 'čašicu' te je napuniti mješavinom sjeckane slanine, češnjaka i papra.
Krumpir u košuljici bliski je rođak krumpirovih pola. Peče se u ljusci ili umotan u aluminijsku foliju da iznutra ostane sočan, a kožica ne izgori. Često se puni raznim nadjevima kao što su slanina, maslac, pečeni grah, piletina ili tunjevina. Tako pripremljen krumpir osobito je popularan u Velikoj Britaniji – u 19. stoljeću zimi se prodavao na ulicama, a svakog bi se dana samo u Londonu pojelo 10 tona krumpira. U Francuskoj možete naručiti 'pomme de terre au four', obično kao prilog uz mesno jelo, a u Turskoj 'kumpir' pečen u posebnim pećnicama i punjen mekim sirom, kukuruzom, gljivama... Šveđani u restoranima poslužuju krumpir punjen nadjevom od plodova mora pod nazivom skagenröra.