Svaka hiža ima križa, stara je narodna mudrost. O svome križu koji nose zadnjih pet godina govorila nam je obitelj Gajski. Bio je ponedjeljak kada je Majda Gajski (61) doživjela cerebrovaskularni inzult, tj. moždani udar. Žena koja je život posvetila obitelji – suprugu Iliji (61), kćerima Mirni (30) i Ilijani (29) te preminulom sinu, tada je postala ovisna o njihovoj pomoći.
– Majda je dva tjedna bila na bolničkom liječenju i pet tjedana u toplicama na rehabilitaciji – kaže suprug Ilija te objašnjava:
– Otpuštena je, uz nalaz logopeda, na rehabilitaciju kod kuće i doznaku za pokretanje postupka odobravanja prava na korištenje invalidskih kolica. Ni u bolnici ni u toplicama nismo dobili upute kako organizirati kućnu rehabilitaciju.
Danas, nakon pet godina iskustva, Ilija je napisao knjižicu “Što? Kako? Gdje? Kada? Nakon moždanog udara – vodič za bolesnike, članove njihove obitelji ili njihove skrbnike” koja je nedavno izašla u nakladi ReAktive. To je njegov način da pomogne onima koji će se s moždanim udarom nekog od članova svoje obitelji tek sresti.
– Bilo bi sjajno kada ova knjige nikome ne bi trebala, ali, nažalost, hoće. Zato se nadam da će lakše riješiti probleme s kojima smo se mi susretali – kaže Ilija.
Majda je nakon udara ostala nepokretna s oduzetim lijevim dijelom tijela uz poremećaj govora. Kćeri su doznale da je preporučljivo što prije početi s logopedskim vježbama, ali bolnica nije imala logopeda, pa su do odlaska u toplice njegov posjet organizirali privatno. Kći Ilijana četiri je godine posvetila majci. S njom je bila i u toplicama te savjetuje:
– Kad bolesnika primaju u toplice, svakako bi tu trebao biti i član obitelji. Osoba koja je doživjela moždani udar nepokretna je, ne može govoriti. Kako će dati svoje podatke? Ja sam se tamo borila za nju. Bila sam u privatnom smještaju, a dane provodila s mamom, hranila je, učila govoriti uz dječje slagalice, pričala joj... Inzistirala bih da je osoblje redovito vozi na fizikalne terapije i logopedske vježbe.
Obitelj također preporučuje i glazbenu terapiju:
– Pjesma “Dao bih sto Amerika” Jasmina Stavrosa bila je himna sobe – danas sa smijehom priča Ilijana:
– Mama ju je prvu počela pjevati, a onda su je zavoljele i “cimerice”. Obitelji Gajski objašnjava da je za bolesnika, ali i obitelj najteži povratak kući:
– Živimo na drugom katu i imamo dizalo, ali tu je i nekoliko stuba za koje smo morali napraviti rampu. Kolicima nije mogla kroz stan pa smo, primjerice, skinuli hvataljke s kotača. Nadalje, trebao nam je fizioterapeut, a pročitali smo da je u tome najbolja terapija po konceptu Bobath. I tu je bilo problema jer fizioterapeuta ne podmiruje HZZO. Trebala je na logopedske vježbe što je također bilo teško organizirati jer su liste čekanje dugačke. Da ne spominjem da nas nisu informirali kako može dobiti status stopostotnog invalida, a time i besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje.
Ilija Gajski zna da je njihova životna priča specifična jer njegova kći Ilijana nakon završenog fakulteta nije pronašla posao i mogla se brinuti o majci:
– Patronažne sestre dolaze na svega sat vremena, a osobama koje su doživjele moždani udar treba stalna njega – ističe.
Knjiga se prodaje po cijeni od 30 kuna i može se naručiti na adresi ReAktiva centar d.o.o., Zagreb, Ulica grada Vukovara 27 ili na reaktiva@reaktiva.hr.
>>Moždani udar možete spriječiti mijenjajući samo jednu naviku
>>Tlak: Svaki peti Hrvat riskira infarkt ili moždani udar
Kažu jedite ribu,maslinovo ulje..... Raspitajte se u Krapinskim toplicama 85 posto oboljelih od moždanog ili srčanog udara su iz dalmacije'''''????!!!!!