Dan djeteta

Mama i tata, premijerko i predsjedniče, hoćemo dječja prava

igra
Photos.com
20.11.2010.
u 10:10

Mila Jelavić apelira na sve odrasle da poštuju prava svakog djeteta; najviše prijava zbog sukoba među roditeljima, posebice tijekom visoko konfliktnih razvoda

“U njihovim malim svjetovima ne postoji ništa što se tako točno spozna i tako točno osjeća kao nepravda”, zapisao je britanski pisac Charles Dickens. Zapostavljene, zlostavljane, zaboravljene, iskorištavane, gladne i nesretne djece ima diljem svijeta. Na njih i ono što su odrasli za njihovu dobrobit dužni činiti podsjeća današnji Dan Konvencije o pravima djeteta. Potpisale su je gotovo sve zemlje svijeta, prihvaćajući da će djeci osigurati pravo na život, obitelj, odgoj i obrazovanje, igru i odmor, vjeru, na zdravstvenu i zaštitu od nasilja i zlostavljanja...

 Sve više nasilja

Mnogo je djece i u Hrvatskoj koja to sve još nemaju. U Uredu dječje pravobraniteljice kažu da ponajviše prijava primaju zbog sukoba među roditeljima i nerazriješenih obiteljskih odnosa, posebice u visoko konfliktnim razvodima. “Svjedoci smo i nasilju nad djecom i među djecom u odgojno-obrazovnim ustanovama, na ulici, u sportskim klubovima... i stalno se bavimo tim problemom”, odgovaraju iz dječjeg pravobraniteljstva, a u povodu Dana Konvencije o pravima djeteta pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić oglasila se i apelom:

 Ne štedjeti na djeci

 “Pozivam sve odrasle i djecu da u školama, vrtićima, knjižnicama, klubovima... istaknu važnost i značenje Konvencije o pravima djeteta. Pozivam i sve institucije i predstavnike vlasti, od lokalne do nacionalne razine, da svatko u svome resoru učine sve što mogu kako bi se doista poštovala prava svakog djeteta. To se mjeri i stavkama u državnom i lokalnim proračunima te je važno pratiti koliko se sredstava ulaže u podizanje kvalitete života djece, kroz odgoj i obrazovanje, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, kulturne i rekreacijske aktivnosti djece i sl. Poštovati prava djece znači i donijeti odluku da se na tome ne štedi”, poručuje dječja pravobraniteljica. Hoće li njen apel doprijeti do, recimo, zagrebačkoga gradonačelnika koji najavljuje višestruko poskupljenje vrtića?

Ključne riječi

Komentara 6

Avatar Jana
Jana
10:38 20.11.2010.

Roditelji koji se svađaju, tuku, piju , puše nisu roditelji. Majka koja ima vremena za gledanje kojekakvih tele-novela i ispijanja kavice sa prijateljicama ili otac koji ima vremena za ispijanje pive sa prijateljima i gledanje utakmica a nemaju vremena zaza djecu , za razgovor, igru i pomaganje zadaće nisu dobri roditelji. Djeci nije potrebno bogatstvo nego ljubav i odgoj. Ako dijete pogriješi treba biti kažnjeno jer treba razlikovati dobro od zla. Nažalost djeci je sve dopušteno (da bi prikrili našu manjkavost) i rezultate imamo u dnevnoj kronici. Agresivnost i rani alkoholizam seks i droga već od 13 godina . MORAL i ETIKA su za današnje društvo tabu.

SC
scary
11:33 20.11.2010.

@maddalena djelomično se slažem s tobom. mislim da je glavni problem obitelji danas u tome što nitko ni za koga nema vremena. ali također mislim da većina roditelja ne zanemaruje svoju djecu da bi sjedila po kavama, gledala tv-novele ii rašpala nokte. žena koja radi 6 dana tjedno po cijeli dan u supermarketu, u smjenama koje su nerijetko suprotne smjeni u kojoj je dijete u školi/vrtiću, kako da ona odgaja svoju djecu? kad se konačno vide umorni su i ona i djeca. još neka muž radi, pa ti roditelji manje vremena provedu sa svojom djecom nego sa kolegama na radnom mjestu.

AN
ana
12:30 20.11.2010.

Kako se djeca osjećaju kad im se roditelji rastaju- to je posao drugih, a ne dječje pravobraniteljice. Njezin posao bi trebao biti predlaganje sistemskih rješenja, zakona, mjera za sigurniji i kvalitetniji život djece. Na primjer, zakon o dječjim igralištima - da je donesen ne bi na igralištima bilo toliko nezgoda, pa i tragičnih. Umjesto da se bavi ozbiljnim problemima, ona je angažirala djecu za savjetnike, što znači da zaista nema ideju što bi posao dječjeg pravobranitelja trebao bit.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?