zanimljivo

Mislite da komarce privlači baš vaša krv? Prema studiji, privlači ih miris proizvoda na koži

komarac
Robert Anić/Pixsell
11.07.2023.
u 15:30

Ono što je bilo iznenađujuće u našim rezultatima bila je važnost interakcije između specifičnih kemikalija sapuna i tjelesnog mirisa svakog pojedinca u određivanju hoće li osoba biti više ili manje privlačna komarcima, rekao je autor studije.

Pitate se dolaze li komarci na vas jer im se baš sviđa okus vaše krvi, više od krvi drugih ljudi? Novo istraživanje kaže da razlog ipak nije vaša krv već mirisi proizvoda za higijenu i za kožu koje koristite. Također, u studiji je utvrđeno i da, dok mirisi nekih sredstava komarce privlače, drugi ih odbijaju. Studija je objavljena u časopisu  iScience, a otkrila je da na privlačnost našeg mirisa komarcima utječe kombinacija našeg prirodnog mirisa i korištenog mirisa, odnosno kemijskog sastava. Da bi to potvrdili, istraživači su od sudionika studije uzeli uzorke mirisa prije i nakon što su nanijeli različite marke sapuna, a testirali su neke od najčešće korištenih američkih brendova. Otkrili su tada da su korisnici brendova Dove, Dial i Simple Truth komarce privlačili više od ostalih. 

"Ono što je bilo iznenađujuće u našim rezultatima bila je važnost interakcije između specifičnih kemikalija sapuna i tjelesnog mirisa svakog pojedinca u određivanju hoće li osoba biti više ili manje privlačna komarcima", objašnjava dr. Clément Vinauger, izvanredni profesor biokemije na Virginia Techu i jedan od autora studije. “Drugim riječima, bili smo iznenađeni kada smo vidjeli da neki sapuni povećavaju privlačnost nekih ljudi, ali ne i drugih”, dodao je za Real Simple.

Vinauger je objasnio i da se ženke komaraca hrane ljudskom krvlju jer ona sadrži hranjive tvari koje su im potrebne za proizvodnju jaja. I mužjaci i ženke komaraca, kaže, uz krv trebaju šećer iz biljaka, kako bi ubrzali svoj metabolizam, a budući da za pranje tijela i sami koristimo biljke i cvijeće, komarcima je lakše nas pronaći. “Unatoč tome što nam je ova ideja bila doslovno pod nosom, sapuni su uglavnom bili zanemareni kao potencijalni čimbenik koji bi odredio zašto neke ljude grizu više od drugih”, dodao je autor.

A kakav je sapun najbolje koristiti ako im se želimo 'sakriti'? Prema nalazima studije, miris kokosa. “Druga su istraživanja pokazala da mirisi limuna, citronele ili geranija, na primjer, odbijaju komarce kada su prisutni sami. U mirisima svih sapuna koje smo testirali prvenstveno je dominirao limonen, poznat po svom odbijajućem učinku na komarce,” kaže Vinauger, a unatoč tome, za tri od četiri testirana sapuna komarci su pokazali veći interes. Istraživat ćemo dalje kako se te interakcije obrađuju u mozgu komarca”, poručio je Vinauger.

Kako se riješiti muha u domu za vrijeme ljetnih vrućina?

Ključne riječi

Komentara 1

DE
Dex
16:51 11.07.2023.

od kad sam se oslobodio tih naperfemiranih sapuna i šampona sa kojekakvim dodacima nestalo je i komaraca. Sada koristim sam o one antibakterijske i obićne Lahor Natural (ne nije reklama za Lahor) .... komaraca već godinama nema kod mene

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije