Gastroglobus

Mjehurići koji su mazili nepca imperatora, kraljeva i gurmana

šampanjac
nnn
15.11.2012.
u 17:51

Sinonim za luksuz poziva na zdravicu, piće za krunidbe kraljeva i svećenike te poslastice s vrha vinskih karata, sve to u elegantnoj čaši iskričavog zadovoljstva

Čitavo zviježđe iskričavih mjehurića u samo jednoj čaši ... šampanjac, piće koje je sinonim za luksuz, uživanje, šarm, Francusku. Originalni šampanjac, jedno od najkopiranijih pića na svijetu, stiže iz pokrajine Champagne koja je proslavila piće koje škaklja nos i poziva na osmijeh i koja potpisuje proizvodnju pjenušavih vina. Rimljani su u Champagni uzgajali grožđe još od 5. st., no nakon njih su vinogradi i vinarije bili u vlasništvu crkava i svećenika koji su proizvodili misna vina, a zalihama vina opskrbljivali su i francuske kraljeve pa se glas o vinskim draguljima pronio Europom u 17. stoljeću. Glavni je grad pokrajine Champagne Reims u čijoj su se katedrali krunili svi francuski kraljevi, a slavilo se i nazdravljalo čime drugim doli šampanjcem.

Domovina šampanjca, Champagne, i danas je jedna od ključnih vinskih regija svijeta, a uz nju se neizostavno veže i – šampanjac. Samo ondje proizvedena vina imaju povlasticu nazivati se šampanjcima. Sva ostala pjenušava vina nazivaju se vino spumante ili prosecco (Italija) te pjenušcima (Hrvatska). Jedna od posljednjih obitelji koja se neprekidno od davne 1808. godine bavi proizvodnjom šampanjca, Henriot, s pravom nosi titulu najvećeg promotora šampanjca. Vinariju je osnovala Apolline Henriot, nećakinja Abbea Godinota zaslužnog za neke od najvećih napredaka u razvoju pokrajine Champagne. Vinarija je 1850. imenovana službenim dobavljačem šampanjaca za austrijski dvor. Danas je vodi sedma generacija obitelji, a upravljaju sa 35 hektara vinograda u tri regije: Vallee de Marne, Montaigne de Reims i Cote des Blancs.

Pričao o šampanjcu krije se u finom omjeru delikatnosti, intenziteta i čistoće aroma, a Champagne Henriot svoje predstavlja u Brut Souverain, Blanc de Blancs, Rose Brut, Brut Millesime 2003., proizvedenima od sorti chardonnay, pinot noir i pinot meunier. S pravom su zauzeli vrhove vinskih karti najuglednijih svjetskih restorana, a uskoro će se naći i u Hrvatskoj u koju ih dovodi vinarija Saints Hills osnovana 2006. i proizvođači vrhunskih vina s vinogradima u Istri i Dalmaciji.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije